Storuman vs Vilhelmina — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
60
23
Ekonomi
12
76
Boende
59
59
Utbildning
45
31
Hälsa & vård
27
21
Livsmiljö
12
Nyckeltal
5 543 stInvånare6 172 st
34,95%Skatt inkl. region35,50%
48,2 årMedelålder46,4 år
1 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 200 kr/m²
845 per 100 000 invVåldsbrott919 per 100 000 inv
3,7%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
50 000 kr
150 000 kr
950 000 kr
950 000 kr
2 350 000 kr
1 550 000 kr
Utbildning
224,1Meritvärde åk 9212,3
85,7%Behöriga till yrkesprogram83,9%
85,7%Behöriga till NV/teknik80,6%
86,0%Behöriga lärare85,5%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
73%Tillgång till sjukvårdSaknar data
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,9%
8,5VAB-dagar per förälder7,8
22,4Barn i idrott16,2
88,7%Inskrivna i förskola90,0%
9,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,7
3,2Barn per anställd3,6
40,4%Behöriga förskollärare35,5%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad84,2%
378 500 krMedianinkomst363 600 kr
82,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
17%Invånare som pendlar15%
Trygghet
80Kommunindex för trygghet70
8,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
4,9%Brottsoro påverkar livskvalitet2,1%
10,3%Anmälda brott per invånare9,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
64%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,8 kmAvstånd till skyddad natur7,2 km
73%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 232 krKultursatsning865 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
15,4%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1441 hSoltimmar/år1296 h
990 mmRegn/år946 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 116 krSkola & förskola36 863 kr
25 984 krÄldreomsorg24 767 kr
8 259 krFunktionsnedsättning & LSS13 512 kr
7 826 krInfrastruktur & miljö7 049 kr
4 511 krIndivid & familjeomsorg6 472 kr
3 960 krKultur & fritid3 036 kr
1 909 krPolitisk verksamhet1 903 kr
87 krÖvrig verksamhet364 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
71 MkrTotal investering82 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
64 MkrEntrepr. & konsulter68 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,6%32,0%
M15,4%11,4%
SD21,1%22,8%
C6,6%6,5%
V5,9%6,8%
KD9,0%10,6%
L3,2%2,4%
MP6,1%5,4%
S30,6%
SD21,1%79,8%Deltagart83,0%
Kommunval 2026
S22,2%29,3%
M11,7%9,8%
SD10,4%10,0%
C15,7%16,7%
V15,2%6,5%
KD5,1%19,7%
L9,6%0,4%
MP4,1%4,3%
S22,2%
SD10,4%77,1%Deltagart81,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-3,3
M+2,4+0,9
SD-1,9-2,9
C+0,2+0,0
V-1,3-1,0
KD+1,1+1,7
L-0,7+1,0
MP+3,0+3,3
S-3,9-3,3
SD-1,9-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

