Storuman vs Vilhelmina — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
StorumanVilhelmina
30,6%
S32,0%
15,4%
11,4%
21,1%
SD22,8%
6,6%
6,5%
5,9%
6,8%
9,0%
10,6%
3,2%
2,4%
6,1%
5,4%
Valdeltagande 79,8%Valdeltagande 83,0%
Kommun 2026
StorumanVilhelmina
22,2%
S29,3%
11,7%
9,8%
10,4%
SD10,0%
15,7%
16,7%
15,2%
6,5%
5,1%
19,7%
9,6%
0,4%
4,1%
4,3%
Valdeltagande 77,1%Valdeltagande 81,6%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Storuman, den ljusare undre är Vilhelmina. Skillnaden är Storuman minus Vilhelmina i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % 47,0 % | 42,2 % 51,8 % | 40,4 % 45,9 % | 34,4 % 37,3 % | 34,4 % 35,3 % | 30,6 % 32,0 % | -1,4 |
| SD | 1,2 % 1,4 % | 3,3 % 4,3 % | 11,6 % 12,7 % | 17,0 % 16,3 % | 23,1 % 25,8 % | 21,1 % 22,8 % | -1,7 |
| M | 15,7 % 8,9 % | 18,2 % 11,7 % | 13,1 % 9,0 % | 12,1 % 7,5 % | 13,1 % 10,5 % | 15,4 % 11,4 % | +4,0 |
| C | 12,4 % 12,9 % | 9,7 % 6,7 % | 9,4 % 8,0 % | 10,9 % 14,2 % | 6,4 % 6,5 % | 6,6 % 6,5 % | +0,0 |
| V | 8,4 % 8,9 % | 8,9 % 8,4 % | 10,2 % 11,0 % | 10,9 % 10,8 % | 7,2 % 7,8 % | 5,9 % 6,8 % | -0,9 |
| KD | 9,9 % 10,0 % | 7,6 % 6,1 % | 6,5 % 5,5 % | 7,9 % 7,3 % | 8,0 % 8,9 % | 9,0 % 10,6 % | -1,5 |
| L | 6,3 % 6,0 % | 5,5 % 4,7 % | 4,0 % 2,6 % | 3,5 % 1,8 % | 3,9 % 1,4 % | 3,2 % 2,4 % | +0,8 |
| MP | 2,7 % 2,3 % | 3,5 % 2,8 % | 3,0 % 2,5 % | 2,0 % 1,1 % | 3,2 % 2,0 % | 6,1 % 5,4 % | +0,8 |
| ÖVR | 2,6 % 2,5 % | 1,1 % 3,6 % | 0,5 % 0,8 % | 1,3 % 3,7 % | 0,8 % 1,7 % | 2,0 % 2,1 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Storuman 79,8% · Vilhelmina 83,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

