Strängnäs vs Ekerö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
55
Trygghet
75
78
Ekonomi
85
88
Boende
26
60
Utbildning
80
52
Hälsa & vård
80
80
Livsmiljö
55
Nyckeltal
39 387 stInvånare29 062 st
32,50%Skatt inkl. region31,45%
43,8 årMedelålder41,6 år
26 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)45 100 kr/m²
854 per 100 000 invVåldsbrott697 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
2 950 000 kr
3 800 000 kr
5 800 000 kr
2 650 000 kr
3 600 000 kr
Utbildning
236,0Meritvärde åk 9239,8
85,9%Behöriga till yrkesprogram88,6%
81,4%Behöriga till NV/teknik85,8%
83,8%Behöriga lärare87,2%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,4
81%Tillgång till sjukvård83%
61%Upplever rimlig väntetid64%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,6%
+0,2%Befolkningstillväxt+0,5%
7,7VAB-dagar per förälder7,3
29,6Barn i idrott32,6
89,0%Inskrivna i förskola91,0%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
5,4Barn per anställd5,8
45,9%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,8%Sysselsättningsgrad84,8%
415 100 krMedianinkomst495 600 kr
76,3Nöjdhet med företagsklimat70,4
48%Invånare som pendlar62%
Trygghet
32Kommunindex för trygghet57
25,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
9,4%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,7 km
81%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjesliv38%
1 436 krKultursatsning1 200 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande81%
8,0%Elever i kulturskola10,0%
Klimat
1774 hSoltimmar/år1716 h
573 mmRegn/år529 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 512 krSkola & förskola37 595 kr
12 365 krÄldreomsorg11 519 kr
7 327 krFunktionsnedsättning & LSS9 662 kr
5 987 krInfrastruktur & miljö6 103 kr
5 724 krIndivid & familjeomsorg3 365 kr
3 985 krKultur & fritid3 601 kr
782 krPolitisk verksamhet922 kr
509 krÖvrig verksamhet249 kr
47 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
331 MkrTotal investering826 Mkr
34 MkrByggnader & mark299 Mkr
63 MkrMaskiner & inventarier31 Mkr
235 MkrEntrepr. & konsulter495 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,5%20,0%
M23,8%27,0%
SD21,2%16,1%
C6,5%10,4%
V5,2%3,8%
KD6,0%6,4%
L5,9%8,0%
MP5,2%6,8%
S24,5%
SD21,2%86,0%Deltagart90,4%
Kommunval 2026
S23,1%19,7%
M31,8%28,5%
SD15,7%12,7%
C4,8%8,3%
V5,8%2,9%
KD4,3%6,4%
L3,5%5,0%
MP4,6%6,5%
S23,1%
SD15,7%83,1%Deltagart88,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-3,0
M0,0+1,4
SD-2,2-3,1
C-0,2+1,3
V+1,2+0,1
KD+1,0+0,8
L+1,3+1,7
MP+1,0+0,7
S-2,7-3,0
SD-2,2-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

