Strängnäs vs Gnesta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
55
Trygghet
61
78
Ekonomi
60
88
Boende
36
60
Utbildning
47
52
Hälsa & vård
13
80
Livsmiljö
61
Nyckeltal
39 387 stInvånare11 343 st
32,50%Skatt inkl. region32,95%
43,8 årMedelålder44,8 år
26 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)22 600 kr/m²
854 per 100 000 invVåldsbrott684 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet4,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 450 000 kr
3 800 000 kr
3 650 000 kr
2 650 000 kr
2 750 000 kr
Utbildning
236,0Meritvärde åk 9233,0
85,9%Behöriga till yrkesprogram86,8%
81,4%Behöriga till NV/teknik80,2%
83,8%Behöriga lärare82,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
81%Tillgång till sjukvård82%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,2%Befolkningstillväxt-1,0%
7,7VAB-dagar per förälder9,7
29,6Barn i idrott24,4
89,0%Inskrivna i förskola83,1%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,1
5,4Barn per anställd5,1
45,9%Behöriga förskollärare34,5%
Jobb & arbetsmarknad
82,8%Sysselsättningsgrad81,8%
415 100 krMedianinkomst396 700 kr
76,3Nöjdhet med företagsklimat73,0
48%Invånare som pendlar59%
Trygghet
32Kommunindex för trygghet46
25,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet3,7%
9,4%Anmälda brott per invånare9,2%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv69%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur2,3 km
81%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjesliv48%
1 436 krKultursatsning1 415 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande78%
8,0%Elever i kulturskola22,7%
Klimat
1774 hSoltimmar/år1591 h
573 mmRegn/år586 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 512 krSkola & förskola34 761 kr
12 365 krÄldreomsorg16 136 kr
7 327 krFunktionsnedsättning & LSS9 491 kr
5 987 krInfrastruktur & miljö6 106 kr
5 724 krIndivid & familjeomsorg4 068 kr
3 985 krKultur & fritid4 102 kr
782 krPolitisk verksamhet1 058 kr
509 krÖvrig verksamhet157 kr
47 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
331 MkrTotal investering61 Mkr
34 MkrByggnader & mark13 Mkr
63 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
235 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,5%25,9%
M23,8%19,6%
SD21,2%19,1%
C6,5%6,9%
V5,2%7,3%
KD6,0%5,4%
L5,9%4,1%
MP5,2%9,4%
S24,5%
SD21,2%86,0%Deltagart85,8%
Kommunval 2026
S23,1%19,8%
M31,8%22,9%
SD15,7%14,2%
C4,8%9,2%
V5,8%8,5%
KD4,3%4,0%
L3,5%0,4%
MP4,6%20,8%
S23,1%
SD15,7%83,1%Deltagart83,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-3,2
M0,0+0,2
SD-2,2-3,0
C-0,2-0,7
V+1,2+0,4
KD+1,0+1,1
L+1,3+1,2
MP+1,0+3,2
S-2,7-3,2
SD-2,2-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

