Strängnäs vs Södertälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
55
Trygghet
15
78
Ekonomi
72
88
Boende
10
60
Utbildning
28
52
Hälsa & vård
69
80
Livsmiljö
77
Nyckeltal
39 387 stInvånare102 772 st
32,50%Skatt inkl. region32,38%
43,8 årMedelålder40,5 år
26 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
854 per 100 000 invVåldsbrott1 475 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 650 000 kr
3 800 000 kr
4 250 000 kr
2 650 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
236,0Meritvärde åk 9238,9
85,9%Behöriga till yrkesprogram83,5%
81,4%Behöriga till NV/teknik80,7%
83,8%Behöriga lärare80,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,4
81%Tillgång till sjukvård91%
61%Upplever rimlig väntetid64%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,6
29,6Barn i idrott26,2
89,0%Inskrivna i förskola83,5%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,4Barn per anställd5,4
45,9%Behöriga förskollärare36,1%
Jobb & arbetsmarknad
82,8%Sysselsättningsgrad76,9%
415 100 krMedianinkomst371 000 kr
76,3Nöjdhet med företagsklimat73,8
48%Invånare som pendlar40%
Trygghet
32Kommunindex för trygghet36
25,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet10,5%
9,4%Anmälda brott per invånare14,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt96%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
81%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjesliv44%
1 436 krKultursatsning1 413 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande73%
8,0%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1774 hSoltimmar/år1601 h
573 mmRegn/år551 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 512 krSkola & förskola31 995 kr
12 365 krÄldreomsorg10 930 kr
7 327 krFunktionsnedsättning & LSS10 145 kr
5 987 krInfrastruktur & miljö4 987 kr
5 724 krIndivid & familjeomsorg7 175 kr
3 985 krKultur & fritid4 157 kr
782 krPolitisk verksamhet919 kr
509 krÖvrig verksamhet−145 kr
47 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
331 MkrTotal investering457 Mkr
34 MkrByggnader & mark42 Mkr
63 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
235 MkrEntrepr. & konsulter304 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,5%27,9%
M23,8%19,8%
SD21,2%20,2%
C6,5%3,9%
V5,2%8,9%
KD6,0%8,1%
L5,9%4,0%
MP5,2%5,1%
S24,5%
SD21,2%86,0%Deltagart74,6%
Kommunval 2026
S23,1%28,6%
M31,8%17,9%
SD15,7%16,9%
C4,8%4,6%
V5,8%9,4%
KD4,3%9,0%
L3,5%3,1%
MP4,6%5,7%
S23,1%
SD15,7%83,1%Deltagart69,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-0,6
M0,0-0,9
SD-2,2-0,7
C-0,2-0,5
V+1,2+1,9
KD+1,0-0,2
L+1,3+0,4
MP+1,0+0,3
S-2,7-0,6
SD-2,2-0,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

