Strängnäs vs Västerås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
55
Trygghet
34
78
Ekonomi
84
88
Boende
50
60
Utbildning
48
52
Hälsa & vård
80
80
Livsmiljö
34
Nyckeltal
39 387 stInvånare161 240 st
32,50%Skatt inkl. region31,24%
43,8 årMedelålder41,7 år
26 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)22 500 kr/m²
854 per 100 000 invVåldsbrott1 030 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 450 000 kr
3 800 000 kr
3 650 000 kr
2 650 000 kr
2 300 000 kr
Utbildning
236,0Meritvärde åk 9226,7
85,9%Behöriga till yrkesprogram81,5%
81,4%Behöriga till NV/teknik75,8%
83,8%Behöriga lärare79,9%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården78,7
81%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid71%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,3%
+0,2%Befolkningstillväxt+0,4%
7,7VAB-dagar per förälder7,9
29,6Barn i idrott33,7
89,0%Inskrivna i förskola87,4%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
5,4Barn per anställd5,1
45,9%Behöriga förskollärare40,5%
Jobb & arbetsmarknad
82,8%Sysselsättningsgrad80,4%
415 100 krMedianinkomst399 500 kr
76,3Nöjdhet med företagsklimat77,6
48%Invånare som pendlar19%
Trygghet
32Kommunindex för trygghet45
25,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet9,3%
9,4%Anmälda brott per invånare14,2%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
73%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,4 kmAvstånd till skyddad natur3,1 km
81%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 436 krKultursatsning1 578 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
8,0%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
1774 hSoltimmar/år2037 h
573 mmRegn/år633 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 512 krSkola & förskola31 287 kr
12 365 krÄldreomsorg11 943 kr
7 327 krFunktionsnedsättning & LSS7 842 kr
5 987 krInfrastruktur & miljö5 132 kr
5 724 krIndivid & familjeomsorg6 347 kr
3 985 krKultur & fritid3 607 kr
782 krPolitisk verksamhet607 kr
509 krÖvrig verksamhet747 kr
47 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
331 MkrTotal investering1 521 Mkr
34 MkrByggnader & mark296 Mkr
63 MkrMaskiner & inventarier114 Mkr
235 MkrEntrepr. & konsulter1 104 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,5%30,1%
M23,8%21,5%
SD21,2%17,1%
C6,5%5,8%
V5,2%8,6%
KD6,0%5,5%
L5,9%5,6%
MP5,2%4,2%
S24,5%
SD21,2%86,0%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S23,1%30,2%
M31,8%23,7%
SD15,7%13,4%
C4,8%5,1%
V5,8%9,7%
KD4,3%5,4%
L3,5%8,2%
MP4,6%3,6%
S23,1%
SD15,7%83,1%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-0,8
M0,0-0,6
SD-2,2-2,8
C-0,2-0,0
V+1,2+2,3
KD+1,0+0,7
L+1,3+0,5
MP+1,0+0,5
S-2,7-0,8
SD-2,2-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

