Hoppa till innehållet

Strängnäs vs Västerås — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

SträngnäsVästerås
24,5%
S
30,1%
23,8%
M
21,5%
21,2%
SD
17,1%
6,5%
C
5,8%
5,2%
V
8,6%
6,0%
KD
5,5%
5,9%
L
5,6%
5,2%
MP
4,2%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

SträngnäsVästerås
23,1%
S
30,2%
31,8%
M
23,7%
15,7%
SD
13,4%
4,8%
C
5,1%
5,8%
V
9,7%
4,3%
KD
5,4%
3,5%
L
8,2%
4,6%
MP
3,6%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 81,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Strängnäs, den ljusare undre är Västerås. Skillnaden är Strängnäs minus Västerås i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
32,5 %
35,9 %
26,8 %
32,6 %
27,5 %
32,5 %
23,6 %
29,1 %
27,2 %
30,9 %
24,5 %
30,1 %
-5,7
M
32,4 %
26,7 %
35,2 %
30,4 %
28,8 %
24,8 %
26,7 %
22,2 %
23,8 %
22,1 %
23,8 %
21,5 %
+2,3
SD
2,2 %
2,2 %
6,3 %
5,9 %
14,7 %
12,9 %
19,8 %
17,5 %
23,4 %
19,9 %
21,2 %
17,1 %
+4,1
L
8,3 %
10,1 %
7,7 %
8,8 %
5,4 %
6,5 %
4,9 %
6,8 %
4,6 %
5,1 %
5,9 %
5,6 %
+0,3
V
3,7 %
5,3 %
4,2 %
4,8 %
4,6 %
5,1 %
6,0 %
7,2 %
4,0 %
6,4 %
5,2 %
8,6 %
-3,4
C
7,6 %
5,3 %
6,7 %
4,3 %
5,5 %
4,5 %
8,0 %
6,3 %
6,7 %
5,8 %
6,5 %
5,8 %
+0,7
KD
6,7 %
6,0 %
5,4 %
5,1 %
4,9 %
4,5 %
5,9 %
6,2 %
4,9 %
4,7 %
6,0 %
5,5 %
+0,5
MP
4,7 %
4,9 %
6,7 %
6,4 %
5,9 %
5,9 %
3,9 %
3,4 %
4,2 %
3,6 %
5,2 %
4,2 %
+1,0
ÖVR
2,0 %
3,5 %
1,0 %
1,6 %
0,7 %
1,0 %
1,2 %
1,3 %
1,3 %
1,3 %
1,8 %
1,6 %
+0,2
FI
—
—
—
—
2,0 %
2,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S24,5%30,1%-5,7pp
M23,8%21,5%+2,3pp
SD21,2%17,1%+4,1pp
V5,2%8,6%-3,4pp

Valdeltagande: Strängnäs 86,0% · Västerås 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad