Svalöv vs Landskrona — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
59
Trygghet
16
67
Ekonomi
78
31
Boende
15
20
Utbildning
42
33
Hälsa & vård
60
52
Livsmiljö
88
Nyckeltal
14 474 stInvånare47 571 st
31,92%Skatt inkl. region31,42%
41,4 årMedelålder42,6 år
16 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 900 kr/m²
924 per 100 000 invVåldsbrott1 433 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 600 000 kr
2 200 000 kr
3 900 000 kr
1 650 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
196,5Meritvärde åk 9232,9
80,1%Behöriga till yrkesprogram83,2%
71,8%Behöriga till NV/teknik80,2%
84,5%Behöriga lärare81,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
79%Tillgång till sjukvård88%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto+0,6%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,6%
7,5VAB-dagar per förälder8,0
19,2Barn i idrott39,6
88,6%Inskrivna i förskola80,8%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
5,3Barn per anställd5,5
48,1%Behöriga förskollärare44,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,4%Sysselsättningsgrad76,8%
382 100 krMedianinkomst368 400 kr
69,9Nöjdhet med företagsklimat75,0
67%Invånare som pendlar52%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet52
23,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
9,4%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
10,0%Anmälda brott per invånare14,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt95%
51%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
2,8 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
75%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
23%Kultur- och nöjesliv73%
875 krKultursatsning1 903 kr
61%Bibliotek & kulturfrämjande88%
9,6%Elever i kulturskola5,1%
Klimat
1529 hSoltimmar/år1604 h
704 mmRegn/år566 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 771 krSkola & förskola29 338 kr
12 818 krÄldreomsorg11 056 kr
7 148 krFunktionsnedsättning & LSS7 818 kr
6 066 krInfrastruktur & miljö5 962 kr
4 079 krIndivid & familjeomsorg6 938 kr
2 304 krKultur & fritid4 844 kr
1 477 krPolitisk verksamhet740 kr
17 krHälso- och sjukvård0 kr
−147 krÖvrig verksamhet767 kr
Investeringar · Mkr
94 MkrTotal investering829 Mkr
1 MkrByggnader & mark162 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier69 Mkr
79 MkrEntrepr. & konsulter576 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,3%30,2%
M15,9%17,1%
SD32,4%22,9%
C6,0%3,9%
V5,6%8,7%
KD6,1%3,9%
L4,9%8,5%
MP5,5%3,7%
S22,3%
SD32,4%84,5%Deltagart80,5%
Kommunval 2026
S21,8%25,5%
M12,4%6,0%
SD34,1%14,0%
C12,9%1,2%
V5,8%6,7%
KD4,8%1,0%
L4,0%39,9%
MP4,1%3,7%
S21,8%
SD34,1%80,3%Deltagart78,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-0,8
M+1,4-0,2
SD-4,3-4,6
C+0,2+0,1
V+1,1+3,9
KD+0,7+0,3
L+1,8+2,4
MP+1,8+0,6
S-2,4-0,8
SD-4,3-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

