Svedala vs Skurup — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
62
82
Ekonomi
73
76
Boende
40
83
Utbildning
73
76
Hälsa & vård
53
39
Livsmiljö
44
Nyckeltal
23 714 stInvånare17 139 st
31,42%Skatt inkl. region31,60%
40,0 årMedelålder42,3 år
24 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 100 kr/m²
575 per 100 000 invVåldsbrott800 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet6,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 600 000 kr
1 350 000 kr
3 850 000 kr
3 050 000 kr
1 700 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
229,0Meritvärde åk 9221,9
89,8%Behöriga till yrkesprogram85,3%
85,0%Behöriga till NV/teknik80,6%
90,1%Behöriga lärare85,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård90%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto+0,4%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,2%
7,5VAB-dagar per förälder8,0
33,8Barn i idrott25,4
95,4%Inskrivna i förskola89,8%
8,7Barngruppsstorlek 1–3 år11,5
5,5Barn per anställd5,9
57,4%Behöriga förskollärare52,2%
Jobb & arbetsmarknad
87,7%Sysselsättningsgrad82,7%
441 700 krMedianinkomst391 600 kr
82,6Nöjdhet med företagsklimat70,0
74%Invånare som pendlar62%
Trygghet
37Kommunindex för trygghet44
22,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
10,8%Brottsoro påverkar livskvalitet8,5%
7,4%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
89%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
33%Kultur- och nöjesliv27%
1 105 krKultursatsning956 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande75%
11,5%Elever i kulturskola15,8%
Klimat
1868 hSoltimmar/år1847 h
614 mmRegn/år476 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
38 116 krSkola & förskola33 644 kr
10 000 krÄldreomsorg12 421 kr
5 362 krInfrastruktur & miljö2 936 kr
4 725 krFunktionsnedsättning & LSS6 851 kr
3 443 krKultur & fritid2 420 kr
2 875 krIndivid & familjeomsorg3 345 kr
892 krPolitisk verksamhet1 012 kr
89 krÖvrig verksamhet335 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
98 MkrTotal investering124 Mkr
52 MkrByggnader & mark34 Mkr
39 MkrMaskiner & inventarier28 Mkr
0 MkrEntrepr. & konsulter62 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,5%21,0%
M24,8%23,4%
SD28,6%30,8%
C5,4%4,8%
V3,8%5,0%
KD5,7%5,5%
L5,2%4,6%
MP3,8%3,4%
S21,5%
SD28,6%88,9%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S20,0%19,9%
M26,9%35,2%
SD25,4%23,0%
C4,4%5,7%
V2,4%5,7%
KD3,8%2,7%
L3,3%1,7%
MP3,8%2,1%
S20,0%
SD25,4%87,0%Deltagart82,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,2-3,1
M+2,8+3,3
SD-4,1-4,1
C+0,5-0,3
V+0,8+1,2
KD+0,3+0,5
L+1,7+1,3
MP+1,0+1,0
S-3,2-3,1
SD-4,1-4,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

