Svenljunga vs Mark — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
13
Trygghet
68
35
Ekonomi
65
35
Boende
21
24
Utbildning
42
39
Hälsa & vård
60
12
Livsmiljö
28
Nyckeltal
10 616 stInvånare35 134 st
33,53%Skatt inkl. region32,99%
45,5 årMedelålder44,0 år
16 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
1 142 per 100 000 invVåldsbrott689 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 100 000 kr
1 500 000 kr
2 600 000 kr
1 450 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
205,0Meritvärde åk 9215,0
78,9%Behöriga till yrkesprogram77,8%
70,3%Behöriga till NV/teknik72,2%
76,5%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
74%Tillgång till sjukvård82%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,9%Inrikes flyttnetto+0,1%
-1,2%Befolkningstillväxt-0,1%
9,4VAB-dagar per förälder7,6
13,4Barn i idrott30,3
84,6%Inskrivna i förskola85,6%
10,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,8Barn per anställd4,7
45,0%Behöriga förskollärare54,1%
Jobb & arbetsmarknad
82,0%Sysselsättningsgrad84,2%
368 200 krMedianinkomst388 500 kr
77,9Nöjdhet med företagsklimat67,8
48%Invånare som pendlar44%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet60
23,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet8,1%
11,1%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
60%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
4,4 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
78%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
34%Kultur- och nöjesliv40%
1 434 krKultursatsning1 215 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande81%
16,9%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1705 hSoltimmar/år1672 h
908 mmRegn/år974 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 622 krSkola & förskola33 308 kr
15 057 krÄldreomsorg16 547 kr
7 995 krFunktionsnedsättning & LSS9 785 kr
6 932 krInfrastruktur & miljö4 951 kr
6 596 krIndivid & familjeomsorg5 204 kr
2 536 krKultur & fritid3 501 kr
1 202 krÖvrig verksamhet437 kr
987 krPolitisk verksamhet1 001 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
138 MkrTotal investering311 Mkr
3 MkrByggnader & mark10 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier33 Mkr
121 MkrEntrepr. & konsulter252 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,3%27,4%
M19,6%17,8%
SD27,7%22,0%
C6,4%7,7%
V4,4%5,7%
KD8,8%8,6%
L6,0%4,6%
MP3,1%4,2%
S22,3%
SD27,7%84,0%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S22,5%25,0%
M21,9%19,0%
SD19,6%17,1%
C8,6%12,1%
V3,9%6,4%
KD6,3%13,5%
L3,7%2,7%
MP2,7%3,2%
S22,5%
SD19,6%80,3%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,2-3,1
M+1,9+1,3
SD-4,0-2,9
C-0,3+0,1
V+0,7+0,4
KD+0,9+1,7
L+2,9+1,4
MP+0,4+0,8
S-3,2-3,1
SD-4,0-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

