Täby vs Upplands Väsby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
89
Trygghet
33
89
Ekonomi
81
67
Boende
12
84
Utbildning
41
84
Hälsa & vård
80
81
Livsmiljö
60
Nyckeltal
78 514 stInvånare50 495 st
29,88%Skatt inkl. region31,75%
41,8 årMedelålder40,2 år
44 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)28 900 kr/m²
567 per 100 000 invVåldsbrott905 per 100 000 inv
2,7%Ungdomsarbetslöshet5,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 850 000 kr
1 900 000 kr
7 200 000 kr
4 850 000 kr
3 950 000 kr
2 750 000 kr
Utbildning
262,3Meritvärde åk 9238,5
94,7%Behöriga till yrkesprogram80,4%
92,8%Behöriga till NV/teknik77,0%
82,5%Behöriga lärare82,0%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
96%Tillgång till sjukvård89%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,9%Inrikes flyttnetto-0,0%
+1,0%Befolkningstillväxt+0,3%
6,5VAB-dagar per förälder7,9
49,6Barn i idrott29,0
85,3%Inskrivna i förskola83,4%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,5
5,7Barn per anställd6,2
32,5%Behöriga förskollärare26,9%
Jobb & arbetsmarknad
84,3%Sysselsättningsgrad81,1%
521 300 krMedianinkomst404 000 kr
76,7Nöjdhet med företagsklimat75,0
75%Invånare som pendlar74%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet38
21,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
7,8%Brottsoro påverkar livskvalitet9,0%
9,4%Anmälda brott per invånare11,3%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
81%Nöjdhet idrott & friluftsliv80%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
91%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv40%
905 krKultursatsning1 147 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande80%
14,9%Elever i kulturskola11,4%
Klimat
1791 hSoltimmar/år1829 h
540 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 015 krSkola & förskola31 299 kr
10 243 krÄldreomsorg9 802 kr
6 940 krFunktionsnedsättning & LSS9 297 kr
6 032 krInfrastruktur & miljö6 055 kr
3 069 krKultur & fritid3 574 kr
2 575 krIndivid & familjeomsorg4 696 kr
628 krPolitisk verksamhet845 kr
95 krÖvrig verksamhet−57 kr
48 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
823 MkrTotal investering387 Mkr
2 MkrByggnader & mark11 Mkr
40 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
781 MkrEntrepr. & konsulter335 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 59% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S17,7%30,6%
M33,9%20,8%
SD10,8%17,2%
C11,2%5,5%
V3,3%10,4%
KD6,4%5,4%
L10,7%4,5%
MP4,8%4,0%
S17,7%
SD10,8%88,8%Deltagart80,6%
Kommunval 2026
S16,1%27,7%
M46,6%21,1%
SD7,6%13,4%
C8,9%5,2%
V2,4%9,5%
KD4,3%3,7%
L7,9%2,7%
MP5,2%4,5%
S16,1%
SD7,6%86,5%Deltagart76,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1+0,4
M-0,0+0,3
SD-2,1-3,8
C+1,3-0,4
V+0,5+2,8
KD+1,1+0,4
L+1,0+0,2
MP+0,3+0,3
S-2,1+0,4
SD-2,1-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

