Hoppa till innehållet

Täby vs Upplands Väsby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

TäbyUpplands Väsby
17,7%
S
30,6%
33,9%
M
20,8%
10,8%
SD
17,2%
11,2%
C
5,5%
3,3%
V
10,4%
6,4%
KD
5,4%
10,7%
L
4,5%
4,8%
MP
4,0%
Valdeltagande 88,8%Valdeltagande 80,6%

Kommun 2026

TäbyUpplands Väsby
16,1%
S
27,7%
46,6%
M
21,1%
7,6%
SD
13,4%
8,9%
C
5,2%
2,4%
V
9,5%
4,3%
KD
3,7%
7,9%
L
2,7%
5,2%
MP
4,5%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 76,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Täby, den ljusare undre är Upplands Väsby. Skillnaden är Täby minus Upplands Väsby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
53,8 %
34,5 %
50,8 %
36,7 %
45,3 %
28,4 %
36,0 %
23,1 %
33,9 %
20,5 %
33,9 %
20,8 %
+13,0
S
13,8 %
30,6 %
10,8 %
27,2 %
12,5 %
30,3 %
14,0 %
27,0 %
19,8 %
30,1 %
17,7 %
30,6 %
-12,8
SD
1,1 %
2,5 %
2,3 %
4,8 %
6,5 %
10,9 %
11,4 %
18,0 %
12,9 %
20,9 %
10,8 %
17,2 %
-6,3
L
11,2 %
9,0 %
11,4 %
8,3 %
11,3 %
6,1 %
10,7 %
5,7 %
9,7 %
4,3 %
10,7 %
4,5 %
+6,2
C
5,2 %
4,0 %
7,8 %
4,0 %
6,4 %
3,8 %
11,0 %
6,3 %
9,9 %
5,9 %
11,2 %
5,5 %
+5,7
V
2,1 %
5,8 %
1,9 %
5,2 %
2,2 %
5,8 %
3,2 %
8,0 %
2,8 %
7,6 %
3,3 %
10,4 %
-7,1
KD
7,5 %
6,3 %
8,8 %
5,5 %
7,0 %
4,5 %
8,3 %
6,7 %
5,2 %
5,0 %
6,4 %
5,4 %
+1,0
MP
3,8 %
5,2 %
5,2 %
7,0 %
6,1 %
6,8 %
4,1 %
3,9 %
4,6 %
3,6 %
4,8 %
4,0 %
+0,9
ÖVR
1,5 %
2,1 %
1,0 %
1,3 %
0,8 %
1,3 %
1,3 %
1,3 %
1,1 %
1,9 %
1,1 %
1,7 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,9 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S17,7%30,6%-12,8pp
M33,9%20,8%+13,0pp
SD10,8%17,2%-6,3pp
C11,2%5,5%+5,7pp
V3,3%10,4%-7,1pp
L10,7%4,5%+6,2pp

Valdeltagande: Täby 88,8% · Upplands Väsby 80,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad