Tidaholm vs Falköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
62
Trygghet
35
49
Ekonomi
48
88
Boende
65
72
Utbildning
12
12
Hälsa & vård
47
45
Livsmiljö
54
Nyckeltal
12 736 stInvånare32 794 st
33,55%Skatt inkl. region33,43%
44,8 årMedelålder43,3 år
4 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 900 kr/m²
736 per 100 000 invVåldsbrott1 104 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
500 000 kr
1 750 000 kr
1 800 000 kr
900 000 kr
900 000 kr
Utbildning
216,1Meritvärde åk 9204,1
90,2%Behöriga till yrkesprogram73,6%
73,4%Behöriga till NV/teknik70,4%
85,9%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
92%Tillgång till sjukvård79%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,0%
7,7VAB-dagar per förälder7,5
38,7Barn i idrott27,0
88,0%Inskrivna i förskola87,9%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
4,7Barn per anställd4,9
44,7%Behöriga förskollärare42,5%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad82,1%
390 200 krMedianinkomst383 300 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat71,1
39%Invånare som pendlar34%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet58
21,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
2,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,3%
7,5%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt96%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
81%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjesliv58%
1 865 krKultursatsning1 416 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande76%
12,5%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
1758 hSoltimmar/år1813 h
562 mmRegn/år625 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 705 krSkola & förskola32 503 kr
16 133 krÄldreomsorg16 443 kr
9 657 krFunktionsnedsättning & LSS10 174 kr
5 012 krInfrastruktur & miljö5 715 kr
4 144 krIndivid & familjeomsorg6 629 kr
3 662 krKultur & fritid3 262 kr
1 229 krPolitisk verksamhet732 kr
571 krÖvrig verksamhet788 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
102 MkrTotal investering276 Mkr
0 MkrByggnader & mark14 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
90 MkrEntrepr. & konsulter200 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%27,9%
M14,7%18,1%
SD24,3%21,3%
C4,6%6,6%
V4,2%6,8%
KD9,6%8,7%
L4,3%4,3%
MP3,4%4,4%
S33,0%
SD24,3%86,9%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S35,5%29,3%
M12,8%23,5%
SD17,8%18,5%
C3,7%8,8%
V4,5%6,3%
KD9,6%7,3%
L7,2%1,8%
MP3,1%4,0%
S35,5%
SD17,8%85,0%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-1,9
M+1,0+0,7
SD-3,4-3,8
C-0,6-0,5
V+0,2+1,9
KD+2,0+1,1
L+1,2+1,2
MP+0,9+1,0
S-2,1-1,9
SD-3,4-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

