Tidaholm vs Habo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
62
Trygghet
89
49
Ekonomi
60
88
Boende
72
72
Utbildning
81
12
Hälsa & vård
72
45
Livsmiljö
74
Nyckeltal
12 736 stInvånare13 511 st
33,55%Skatt inkl. region33,93%
44,8 årMedelålder39,5 år
4 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)20 300 kr/m²
736 per 100 000 invVåldsbrott378 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet3,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
1 300 000 kr
1 750 000 kr
3 100 000 kr
900 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
216,1Meritvärde åk 9227,2
90,2%Behöriga till yrkesprogram88,2%
73,4%Behöriga till NV/teknik82,3%
85,9%Behöriga lärare94,8%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården80,5
92%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid76%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,4%
7,7VAB-dagar per förälder6,5
38,7Barn i idrott32,0
88,0%Inskrivna i förskola83,3%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
4,7Barn per anställd5,3
44,7%Behöriga förskollärare71,9%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad89,6%
390 200 krMedianinkomst425 600 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
39%Invånare som pendlar64%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet59
21,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
2,8%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,5%Anmälda brott per invånare5,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
70%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,4 kmAvstånd till skyddad natur0,8 km
81%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 865 krKultursatsning1 097 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
12,5%Elever i kulturskola27,2%
Klimat
1758 hSoltimmar/år2200 h
562 mmRegn/år525 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 705 krSkola & förskola41 356 kr
16 133 krÄldreomsorg11 340 kr
9 657 krFunktionsnedsättning & LSS6 003 kr
5 012 krInfrastruktur & miljö5 801 kr
4 144 krIndivid & familjeomsorg2 726 kr
3 662 krKultur & fritid2 833 kr
1 229 krPolitisk verksamhet735 kr
571 krÖvrig verksamhet457 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
102 MkrTotal investering107 Mkr
0 MkrByggnader & mark2 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier10 Mkr
90 MkrEntrepr. & konsulter88 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%22,8%
M14,7%21,6%
SD24,3%22,4%
C4,6%7,3%
V4,2%3,2%
KD9,6%12,8%
L4,3%4,6%
MP3,4%3,9%
S33,0%
SD24,3%86,9%Deltagart91,7%
Kommunval 2026
S35,5%24,2%
M12,8%29,1%
SD17,8%15,3%
C3,7%5,2%
V4,5%3,1%
KD9,6%11,8%
L7,2%0,9%
MP3,1%2,9%
S35,5%
SD17,8%85,0%Deltagart89,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-3,5
M+1,0+1,2
SD-3,4-1,4
C-0,6+0,3
V+0,2+0,5
KD+2,0+1,6
L+1,2+0,7
MP+0,9+0,7
S-2,1-3,5
SD-3,4-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

