Tidaholm vs Mullsjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
62
Trygghet
74
49
Ekonomi
39
88
Boende
72
72
Utbildning
35
12
Hälsa & vård
57
45
Livsmiljö
53
Nyckeltal
12 736 stInvånare7 546 st
33,55%Skatt inkl. region34,10%
44,8 årMedelålder43,6 år
4 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 300 kr/m²
736 per 100 000 invVåldsbrott436 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
950 000 kr
1 750 000 kr
1 950 000 kr
900 000 kr
1 800 000 kr
Utbildning
216,1Meritvärde åk 9203,2
90,2%Behöriga till yrkesprogram75,0%
73,4%Behöriga till NV/teknik69,2%
85,9%Behöriga lärare89,5%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården80,5
92%Tillgång till sjukvård83%
58%Upplever rimlig väntetid76%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,6%
7,7VAB-dagar per förälder7,7
38,7Barn i idrott19,8
88,0%Inskrivna i förskola81,6%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
4,7Barn per anställd5,5
44,7%Behöriga förskollärare51,0%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad85,9%
390 200 krMedianinkomst393 300 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
39%Invånare som pendlar55%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet67
21,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
2,8%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,5%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
81%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjesliv17%
1 865 krKultursatsning1 037 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande64%
12,5%Elever i kulturskola14,8%
Klimat
1758 hSoltimmar/år2110 h
562 mmRegn/år637 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 705 krSkola & förskola33 385 kr
16 133 krÄldreomsorg16 285 kr
9 657 krFunktionsnedsättning & LSS8 063 kr
5 012 krInfrastruktur & miljö3 934 kr
4 144 krIndivid & familjeomsorg4 721 kr
3 662 krKultur & fritid2 551 kr
1 229 krPolitisk verksamhet1 520 kr
571 krÖvrig verksamhet1 kr
0 krHälso- och sjukvård334 kr
Investeringar · Mkr
102 MkrTotal investering64 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
90 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%23,6%
M14,7%17,1%
SD24,3%25,6%
C4,6%6,7%
V4,2%4,1%
KD9,6%12,5%
L4,3%3,8%
MP3,4%4,6%
S33,0%
SD24,3%86,9%Deltagart87,6%
Kommunval 2026
S35,5%22,4%
M12,8%20,1%
SD17,8%19,6%
C3,7%2,8%
V4,5%4,9%
KD9,6%17,5%
L7,2%2,6%
MP3,1%4,7%
S35,5%
SD17,8%85,0%Deltagart85,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-2,4
M+1,0+0,7
SD-3,4-1,4
C-0,6+1,0
V+0,2+0,2
KD+2,00,0
L+1,2+0,6
MP+0,9+0,8
S-2,1-2,4
SD-3,4-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

