Tierp vs Uppsala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
30
Trygghet
49
51
Ekonomi
70
23
Boende
25
16
Utbildning
87
27
Hälsa & vård
88
31
Livsmiljö
58
Nyckeltal
21 028 stInvånare249 726 st
33,00%Skatt inkl. region32,85%
44,8 årMedelålder39,7 år
14 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)34 100 kr/m²
1 073 per 100 000 invVåldsbrott899 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
2 200 000 kr
2 100 000 kr
4 500 000 kr
1 450 000 kr
2 100 000 kr
Utbildning
191,7Meritvärde åk 9245,5
75,4%Behöriga till yrkesprogram85,8%
61,1%Behöriga till NV/teknik81,7%
84,1%Behöriga lärare89,1%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
69%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,4%Befolkningstillväxt+0,7%
7,9VAB-dagar per förälder7,4
22,1Barn i idrott33,1
85,8%Inskrivna i förskola82,3%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,4
4,1Barn per anställd5,3
53,3%Behöriga förskollärare37,6%
Jobb & arbetsmarknad
81,1%Sysselsättningsgrad76,5%
371 000 krMedianinkomst382 900 kr
69,4Nöjdhet med företagsklimat75,3
43%Invånare som pendlar25%
Trygghet
42Kommunindex för trygghet61
20,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
7,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
10,6%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
74%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
31%Kultur- och nöjesliv82%
1 690 krKultursatsning1 387 kr
72%Bibliotek & kulturfrämjande85%
11,3%Elever i kulturskola10,2%
Klimat
2422 hSoltimmar/år2209 h
589 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 728 krSkola & förskola26 526 kr
15 055 krÄldreomsorg10 302 kr
9 049 krFunktionsnedsättning & LSS8 650 kr
7 931 krIndivid & familjeomsorg5 752 kr
5 678 krInfrastruktur & miljö7 506 kr
4 274 krKultur & fritid3 855 kr
1 041 krPolitisk verksamhet496 kr
243 krÖvrig verksamhet905 kr
0 krHälso- och sjukvård2 kr
Investeringar · Mkr
55 MkrTotal investering898 Mkr
19 MkrByggnader & mark254 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier102 Mkr
26 MkrEntrepr. & konsulter442 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,6%27,6%
M16,5%17,1%
SD23,9%10,9%
C5,8%8,7%
V5,8%12,3%
KD7,2%5,9%
L3,8%5,2%
MP4,3%10,9%
S30,6%
SD23,9%84,7%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S27,4%26,1%
M14,9%19,0%
SD16,1%9,4%
C10,8%8,0%
V5,7%13,3%
KD5,1%6,7%
L1,8%3,4%
MP4,4%9,2%
S27,4%
SD16,1%82,8%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-1,8
M+2,1-0,4
SD-2,7-2,1
C-1,4+0,9
V+1,0+2,1
KD+1,2+0,6
L+1,2-0,7
MP+1,1+2,0
S-3,6-1,8
SD-2,7-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

