Tierp vs Uppsala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TierpUppsala
30,6%
S27,6%
16,5%
17,1%
23,9%
SD10,9%
5,8%
8,7%
5,8%
12,3%
7,2%
5,9%
3,8%
5,2%
4,3%
10,9%
Valdeltagande 84,7%Valdeltagande 87,7%
Kommun 2026
TierpUppsala
27,4%
S26,1%
14,9%
19,0%
16,1%
SD9,4%
10,8%
8,0%
5,7%
13,3%
5,1%
6,7%
1,8%
3,4%
4,4%
9,2%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 85,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tierp, den ljusare undre är Uppsala. Skillnaden är Tierp minus Uppsala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,8 % 26,9 % | 42,9 % 24,0 % | 42,6 % 25,9 % | 33,9 % 26,5 % | 34,1 % 29,4 % | 30,6 % 27,6 % | +3,0 |
| M | 14,7 % 26,9 % | 20,6 % 29,5 % | 15,1 % 22,3 % | 13,8 % 18,4 % | 14,4 % 17,6 % | 16,5 % 17,1 % | -0,6 |
| SD | 3,1 % 2,0 % | 6,3 % 3,8 % | 14,3 % 8,1 % | 20,9 % 11,5 % | 26,6 % 13,0 % | 23,9 % 10,9 % | +13,0 |
| C | 14,3 % 8,6 % | 10,4 % 7,6 % | 9,7 % 6,0 % | 11,3 % 8,9 % | 7,1 % 7,8 % | 5,8 % 8,7 % | -2,9 |
| V | 5,5 % 6,5 % | 5,3 % 6,4 % | 5,1 % 7,7 % | 6,6 % 11,0 % | 4,7 % 10,2 % | 5,8 % 12,3 % | -6,5 |
| L | 5,5 % 11,3 % | 4,6 % 9,2 % | 2,9 % 7,4 % | 3,1 % 7,4 % | 2,5 % 5,9 % | 3,8 % 5,2 % | -1,4 |
| MP | 3,6 % 7,8 % | 4,7 % 11,2 % | 4,2 % 10,6 % | 2,7 % 7,2 % | 3,3 % 8,9 % | 4,3 % 10,9 % | -6,6 |
| KD | 5,5 % 7,0 % | 3,6 % 6,4 % | 2,9 % 5,2 % | 5,4 % 6,9 % | 5,9 % 5,4 % | 7,2 % 5,9 % | +1,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 5,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 3,0 % | 1,6 % 1,9 % | 1,3 % 1,3 % | 2,2 % 2,2 % | 1,3 % 1,9 % | 2,2 % 1,4 % | +0,8 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,6%27,6%+3,0pp
SD23,9%10,9%+13,0ppValdeltagande: Tierp 84,7% · Uppsala 87,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

