Torsby vs Arvika — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
64
24
Ekonomi
27
56
Boende
69
52
Utbildning
70
48
Hälsa & vård
50
10
Livsmiljö
20
Nyckeltal
11 278 stInvånare25 408 st
34,30%Skatt inkl. region34,03%
48,2 årMedelålder46,1 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 100 kr/m²
938 per 100 000 invVåldsbrott679 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
650 000 kr
1 400 000 kr
2 000 000 kr
1 350 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
211,6Meritvärde åk 9209,5
82,0%Behöriga till yrkesprogram78,5%
74,6%Behöriga till NV/teknik72,6%
87,3%Behöriga lärare91,4%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
Saknar dataTillgång till sjukvård83%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,5%
7,1VAB-dagar per förälder7,5
25,6Barn i idrott29,4
99,1%Inskrivna i förskola90,3%
10,7Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,7Barn per anställd4,2
56,6%Behöriga förskollärare48,0%
Jobb & arbetsmarknad
83,8%Sysselsättningsgrad82,7%
383 500 krMedianinkomst389 800 kr
83,8Nöjdhet med företagsklimat72,0
17%Invånare som pendlar21%
Trygghet
69Kommunindex för trygghet61
11,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
2,5%Brottsoro påverkar livskvalitet4,3%
8,3%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
4,9 kmAvstånd till skyddad natur4,3 km
Saknar dataSkötsel av naturområden92%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv65%
1 670 krKultursatsning1 500 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande89%
17,9%Elever i kulturskola10,7%
Klimat
1809 hSoltimmar/år1900 h
892 mmRegn/år849 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 435 krSkola & förskola33 093 kr
19 585 krÄldreomsorg19 500 kr
10 661 krFunktionsnedsättning & LSS7 501 kr
6 457 krInfrastruktur & miljö6 400 kr
5 579 krIndivid & familjeomsorg5 427 kr
4 415 krKultur & fritid3 060 kr
946 krPolitisk verksamhet994 kr
834 krÖvrig verksamhet694 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
140 MkrTotal investering116 Mkr
0 MkrByggnader & mark36 Mkr
12 MkrMaskiner & inventarier18 Mkr
103 MkrEntrepr. & konsulter58 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,9%32,0%
M20,5%20,2%
SD24,3%19,8%
C5,6%5,3%
V3,8%5,6%
KD7,6%6,5%
L3,6%3,7%
MP2,6%5,5%
S29,9%
SD24,3%81,7%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S33,8%34,4%
M17,5%23,0%
SD13,3%11,7%
C10,2%4,5%
V3,3%4,8%
KD3,8%5,1%
L0,4%0,7%
MP1,0%5,9%
S33,8%
SD13,3%76,9%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-3,0
M+4,3+3,3
SD-4,6-3,4
C-0,3-0,7
V-0,4+0,2
KD+1,2+1,0
L+1,3+0,8
MP+0,5+1,3
S-2,9-3,0
SD-4,6-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

