Torsby vs Malung-Sälen — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
34
24
Ekonomi
24
56
Boende
39
52
Utbildning
61
48
Hälsa & vård
46
10
Livsmiljö
23
Nyckeltal
11 278 stInvånare10 192 st
34,30%Skatt inkl. region34,45%
48,2 årMedelålder46,9 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 500 kr/m²
938 per 100 000 invVåldsbrott1 056 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet2,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 400 000 kr
1 400 000 kr
2 250 000 kr
1 350 000 kr
2 600 000 kr
Utbildning
211,6Meritvärde åk 9228,5
82,0%Behöriga till yrkesprogram92,6%
74,6%Behöriga till NV/teknik91,7%
87,3%Behöriga lärare70,1%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården81,0
Saknar dataTillgång till sjukvård79%
61%Upplever rimlig väntetid70%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,6%
7,1VAB-dagar per förälder7,2
25,6Barn i idrott23,6
99,1%Inskrivna i förskola90,2%
10,7Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
4,7Barn per anställd4,4
56,6%Behöriga förskollärare49,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,8%Sysselsättningsgrad86,6%
383 500 krMedianinkomst388 600 kr
83,8Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
17%Invånare som pendlar14%
Trygghet
69Kommunindex för trygghet71
11,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
2,5%Brottsoro påverkar livskvalitet2,4%
8,3%Anmälda brott per invånare10,8%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv67%
4,9 kmAvstånd till skyddad natur3,6 km
Saknar dataSkötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv28%
1 670 krKultursatsning1 259 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande78%
17,9%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
1809 hSoltimmar/år1805 h
892 mmRegn/år961 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 435 krSkola & förskola29 816 kr
19 585 krÄldreomsorg22 516 kr
10 661 krFunktionsnedsättning & LSS7 949 kr
6 457 krInfrastruktur & miljö6 735 kr
5 579 krIndivid & familjeomsorg4 739 kr
4 415 krKultur & fritid4 746 kr
946 krPolitisk verksamhet1 850 kr
834 krÖvrig verksamhet562 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
140 MkrTotal investering73 Mkr
0 MkrByggnader & mark2 Mkr
12 MkrMaskiner & inventarier25 Mkr
103 MkrEntrepr. & konsulter47 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 86% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,9%25,2%
M20,5%21,8%
SD24,3%27,5%
C5,6%5,0%
V3,8%3,5%
KD7,6%9,2%
L3,6%4,3%
MP2,6%2,3%
S29,9%
SD24,3%81,7%Deltagart85,3%
Kommunval 2026
S33,8%37,2%
M17,5%24,6%
SD13,3%17,0%
C10,2%5,2%
V3,3%—
KD3,8%2,6%
L0,4%2,4%
MP1,0%1,0%
S33,8%
SD13,3%76,9%Deltagart82,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-1,0
M+4,3+3,0
SD-4,6-4,6
C-0,3-0,5
V-0,4-0,6
KD+1,2+2,7
L+1,3+1,0
MP+0,5+0,4
S-2,9-1,0
SD-4,6-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

