Tranås vs Boxholm — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
28
Trygghet
57
37
Ekonomi
52
82
Boende
60
34
Utbildning
60
76
Hälsa & vård
62
48
Livsmiljö
30
Nyckeltal
18 555 stInvånare5 451 st
33,77%Skatt inkl. region33,37%
44,7 årMedelålder46,2 år
14 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
1 130 per 100 000 invVåldsbrott748 per 100 000 inv
6,5%Ungdomsarbetslöshet7,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
400 000 kr
2 050 000 kr
1 900 000 kr
1 850 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
213,0Meritvärde åk 9220,6
78,1%Behöriga till yrkesprogram89,3%
70,0%Behöriga till NV/teknik89,3%
87,7%Behöriga lärare92,6%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,7
85%Tillgång till sjukvård95%
76%Upplever rimlig väntetid62%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,8%
-0,3%Befolkningstillväxt-1,2%
7,8VAB-dagar per förälder7,6
33,0Barn i idrott18,2
90,3%Inskrivna i förskola87,1%
14,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,7
5,2Barn per anställd4,1
54,8%Behöriga förskollärare34,4%
Jobb & arbetsmarknad
80,7%Sysselsättningsgrad83,8%
384 700 krMedianinkomst397 800 kr
79,3Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
24%Invånare som pendlar54%
Trygghet
51Kommunindex för trygghet62
28,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
6,7%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,4%Anmälda brott per invånare6,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
87%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv34%
1 294 krKultursatsning1 001 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande79%
17,9%Elever i kulturskola6,5%
Klimat
1944 hSoltimmar/år1965 h
542 mmRegn/år564 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 390 krSkola & förskola32 960 kr
17 960 krÄldreomsorg18 134 kr
8 619 krFunktionsnedsättning & LSS7 573 kr
6 991 krIndivid & familjeomsorg6 782 kr
6 835 krInfrastruktur & miljö5 694 kr
3 350 krKultur & fritid2 804 kr
815 krPolitisk verksamhet1 177 kr
582 krÖvrig verksamhet916 kr
354 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
142 MkrTotal investering26 Mkr
9 MkrByggnader & mark13 Mkr
51 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
72 MkrEntrepr. & konsulter4 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,2%30,3%
M19,2%16,4%
SD21,0%24,0%
C5,9%7,0%
V5,8%5,5%
KD8,0%6,8%
L4,6%4,4%
MP4,1%3,5%
S30,2%
SD21,0%86,2%Deltagart88,0%
Kommunval 2026
S30,3%34,4%
M20,6%20,3%
SD18,8%19,8%
C6,9%10,3%
V6,0%5,6%
KD6,2%4,8%
L6,5%2,6%
MP4,7%2,1%
S30,3%
SD18,8%84,1%Deltagart86,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-5,6
M+0,9+1,5
SD-2,2-2,6
C-0,4+1,1
V+2,0+1,4
KD+1,0+0,8
L+1,2+1,9
MP+0,9+0,9
S-3,6-5,6
SD-2,2-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

