Tranemo vs Ulricehamn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
73
60
Ekonomi
68
48
Boende
58
63
Utbildning
19
64
Hälsa & vård
62
18
Livsmiljö
67
Nyckeltal
11 873 stInvånare24 954 st
32,98%Skatt inkl. region32,53%
45,2 årMedelålder44,4 år
20 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 800 kr/m²
725 per 100 000 invVåldsbrott725 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 300 000 kr
1 400 000 kr
1 450 000 kr
2 100 000 kr
1 000 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
215,7Meritvärde åk 9206,8
83,1%Behöriga till yrkesprogram75,4%
73,2%Behöriga till NV/teknik70,2%
86,1%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård78%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,1%
7,5VAB-dagar per förälder8,0
29,2Barn i idrott29,3
90,4%Inskrivna i förskola88,6%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,8Barn per anställd5,5
44,5%Behöriga förskollärare59,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,5%Sysselsättningsgrad85,2%
395 200 krMedianinkomst390 800 kr
78,5Nöjdhet med företagsklimat77,5
35%Invånare som pendlar36%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet61
21,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,8%
8,5%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv76%
4,0 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
Saknar dataSkötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv43%
1 757 krKultursatsning1 055 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande75%
13,8%Elever i kulturskola12,7%
Klimat
1731 hSoltimmar/år1814 h
810 mmRegn/år770 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 419 krSkola & förskola32 724 kr
15 891 krÄldreomsorg15 364 kr
9 328 krFunktionsnedsättning & LSS9 319 kr
5 088 krInfrastruktur & miljö5 755 kr
3 666 krKultur & fritid3 370 kr
3 582 krIndivid & familjeomsorg3 479 kr
1 124 krPolitisk verksamhet795 kr
593 krÖvrig verksamhet219 kr
0 krHälso- och sjukvård25 kr
Investeringar · Mkr
209 MkrTotal investering415 Mkr
115 MkrByggnader & mark32 Mkr
6 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
86 MkrEntrepr. & konsulter318 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,5%25,1%
M19,3%20,7%
SD21,3%21,0%
C8,7%8,4%
V6,1%5,4%
KD8,1%8,4%
L3,8%4,9%
MP3,5%4,2%
S27,5%
SD21,3%84,7%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S29,4%20,7%
M20,7%16,8%
SD15,9%16,5%
C20,2%12,1%
V4,7%5,4%
KD4,7%3,5%
L1,1%2,3%
MP3,3%3,5%
S29,4%
SD15,9%81,8%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-1,9
M+0,1+0,9
SD-3,0-2,9
C+0,0-0,6
V+2,0+1,0
KD+1,5+1,2
L+1,0+0,9
MP+0,5+0,8
S-2,5-1,9
SD-3,0-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

