Tranemo vs Ulricehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
TranemoUlricehamn
27,5%
S25,1%
19,3%
20,7%
21,3%
SD21,0%
8,7%
8,4%
6,1%
5,4%
8,1%
8,4%
3,8%
4,9%
3,5%
4,2%
Valdeltagande 84,7%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
TranemoUlricehamn
29,4%
S20,7%
20,7%
16,8%
15,9%
SD16,5%
20,2%
12,1%
4,7%
5,4%
4,7%
3,5%
1,1%
2,3%
3,3%
3,5%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Tranemo, den ljusare undre är Ulricehamn. Skillnaden är Tranemo minus Ulricehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % 30,6 % | 32,0 % 26,2 % | 33,3 % 27,3 % | 29,9 % 24,7 % | 30,0 % 27,0 % | 27,5 % 25,1 % | +2,3 |
| M | 21,2 % 24,0 % | 26,7 % 29,4 % | 20,4 % 22,9 % | 17,9 % 19,7 % | 19,1 % 19,8 % | 19,3 % 20,7 % | -1,5 |
| SD | 3,9 % 2,9 % | 6,9 % 6,7 % | 15,4 % 14,8 % | 19,8 % 19,6 % | 24,3 % 23,9 % | 21,3 % 21,0 % | +0,3 |
| C | 17,6 % 14,7 % | 14,1 % 12,2 % | 13,2 % 12,5 % | 14,0 % 12,9 % | 8,7 % 9,0 % | 8,7 % 8,4 % | +0,4 |
| KD | 6,5 % 9,8 % | 5,5 % 7,9 % | 4,1 % 5,7 % | 6,2 % 7,9 % | 6,5 % 7,2 % | 8,1 % 8,4 % | -0,3 |
| L | 5,8 % 5,7 % | 5,9 % 6,8 % | 3,5 % 4,4 % | 3,8 % 5,1 % | 2,9 % 4,0 % | 3,8 % 4,9 % | -1,1 |
| MP | 3,1 % 4,2 % | 4,9 % 6,1 % | 4,5 % 5,8 % | 2,7 % 3,2 % | 3,0 % 3,5 % | 3,5 % 4,2 % | -0,7 |
| V | 3,5 % 4,0 % | 3,1 % 3,9 % | 3,2 % 4,5 % | 4,5 % 5,5 % | 4,1 % 4,4 % | 6,1 % 5,4 % | +0,7 |
| ÖVR | 2,4 % 4,0 % | 0,9 % 0,9 % | 0,8 % 0,6 % | 1,1 % 1,3 % | 1,4 % 1,2 % | 1,7 % 1,8 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,5%25,1%+2,3ppValdeltagande: Tranemo 84,7% · Ulricehamn 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

