Trollhättan vs Lilla Edet — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
50
Trygghet
38
35
Ekonomi
48
23
Boende
23
49
Utbildning
15
72
Hälsa & vård
21
89
Livsmiljö
43
Nyckeltal
59 265 stInvånare14 398 st
33,84%Skatt inkl. region33,85%
41,6 årMedelålder42,4 år
18 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 700 kr/m²
890 per 100 000 invVåldsbrott929 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet6,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 200 000 kr
950 000 kr
2 900 000 kr
2 650 000 kr
1 700 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9199,4
82,7%Behöriga till yrkesprogram76,3%
77,0%Behöriga till NV/teknik71,2%
81,8%Behöriga lärare77,6%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
89%Tillgång till sjukvård85%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,3%
7,3VAB-dagar per förälder8,5
30,5Barn i idrott20,4
88,1%Inskrivna i förskola83,5%
13,7Barngruppsstorlek 1–3 år15,4
5,5Barn per anställd5,0
56,3%Behöriga förskollärare48,9%
Jobb & arbetsmarknad
78,7%Sysselsättningsgrad82,9%
390 200 krMedianinkomst399 100 kr
77,5Nöjdhet med företagsklimat78,8
36%Invånare som pendlar65%
Trygghet
43Kommunindex för trygghet39
35,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
7,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,5%
10,0%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
82%Nöjdhet idrott & friluftsliv50%
1,1 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
93%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
78%Kultur- och nöjesliv42%
2 011 krKultursatsning1 318 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjande70%
10,5%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
1698 hSoltimmar/år1666 h
824 mmRegn/år923 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 303 krSkola & förskola33 211 kr
13 134 krÄldreomsorg13 947 kr
9 533 krFunktionsnedsättning & LSS8 289 kr
6 775 krIndivid & familjeomsorg5 740 kr
6 307 krInfrastruktur & miljö5 365 kr
4 600 krKultur & fritid2 955 kr
1 230 krÖvrig verksamhet599 kr
666 krPolitisk verksamhet569 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
202 MkrTotal investering105 Mkr
18 MkrByggnader & mark24 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier26 Mkr
135 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,5%26,0%
M19,9%15,9%
SD17,2%30,6%
C4,9%5,3%
V9,5%7,1%
KD5,6%6,7%
L3,9%3,5%
MP4,2%3,1%
S33,5%
SD17,2%84,7%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S36,0%21,2%
M30,7%11,7%
SD12,1%29,7%
C3,8%20,4%
V9,0%7,5%
KD3,7%6,1%
L1,4%1,0%
MP3,1%2,1%
S36,0%
SD12,1%83,3%Deltagart79,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,2-2,8
M+0,9+2,7
SD-3,6-4,7
C-0,4+0,4
V+3,4+1,3
KD+0,8+1,2
L+0,6+1,0
MP+0,7+0,9
S-2,2-2,8
SD-3,6-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

