Trosa vs Södertälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
76
Trygghet
15
76
Ekonomi
72
32
Boende
10
76
Utbildning
28
59
Hälsa & vård
69
68
Livsmiljö
77
Nyckeltal
14 900 stInvånare102 772 st
32,03%Skatt inkl. region32,38%
45,1 årMedelålder40,5 år
30 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
637 per 100 000 invVåldsbrott1 475 per 100 000 inv
3,8%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 000 000 kr
1 650 000 kr
4 700 000 kr
4 250 000 kr
2 900 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
230,4Meritvärde åk 9238,9
90,9%Behöriga till yrkesprogram83,5%
84,8%Behöriga till NV/teknik80,7%
88,3%Behöriga lärare80,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,4
85%Tillgång till sjukvård91%
61%Upplever rimlig väntetid64%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,6
28,4Barn i idrott26,2
90,3%Inskrivna i förskola83,5%
10,7Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,4Barn per anställd5,4
50,0%Behöriga förskollärare36,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad76,9%
434 900 krMedianinkomst371 000 kr
83,2Nöjdhet med företagsklimat73,8
54%Invånare som pendlar40%
Trygghet
48Kommunindex för trygghet36
17,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
3,5%Brottsoro påverkar livskvalitet10,5%
8,0%Anmälda brott per invånare14,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt96%
82%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,0 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
88%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
65%Kultur- och nöjesliv44%
1 297 krKultursatsning1 413 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande73%
13,9%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1744 hSoltimmar/år1601 h
535 mmRegn/år551 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 722 krSkola & förskola31 995 kr
15 120 krÄldreomsorg10 930 kr
7 602 krInfrastruktur & miljö4 987 kr
6 899 krFunktionsnedsättning & LSS10 145 kr
4 296 krKultur & fritid4 157 kr
1 768 krIndivid & familjeomsorg7 175 kr
1 329 krPolitisk verksamhet919 kr
145 krÖvrig verksamhet−145 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
237 MkrTotal investering457 Mkr
1 MkrByggnader & mark42 Mkr
24 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
210 MkrEntrepr. & konsulter304 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,3%27,9%
M26,1%19,8%
SD20,1%20,2%
C6,9%3,9%
V4,1%8,9%
KD6,2%8,1%
L5,6%4,0%
MP5,5%5,1%
S24,3%
SD20,1%88,2%Deltagart74,6%
Kommunval 2026
S25,1%28,6%
M40,3%17,9%
SD12,3%16,9%
C6,0%4,6%
V3,8%9,4%
KD4,3%9,0%
L2,9%3,1%
MP4,7%5,7%
S25,1%
SD12,3%85,6%Deltagart69,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-0,6
M+1,5-0,9
SD-3,3-0,7
C+0,3-0,5
V+0,7+1,9
KD+1,2-0,2
L+1,5+0,4
MP+0,8+0,3
S-3,1-0,6
SD-3,3-0,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

