Uddevalla vs Färgelanda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
44
Trygghet
41
52
Ekonomi
26
15
Boende
56
59
Utbildning
44
40
Hälsa & vård
20
27
Livsmiljö
23
Nyckeltal
56 744 stInvånare6 288 st
33,64%Skatt inkl. region34,39%
43,1 årMedelålder46,1 år
21 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 300 kr/m²
1 178 per 100 000 invVåldsbrott1 058 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet6,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
400 000 kr
3 300 000 kr
1 300 000 kr
3 000 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
220,8Meritvärde åk 9199,9
84,2%Behöriga till yrkesprogram79,0%
78,7%Behöriga till NV/teknik75,8%
86,0%Behöriga lärare88,4%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
89%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,4%
7,7VAB-dagar per förälder7,9
31,4Barn i idrott26,2
87,5%Inskrivna i förskola78,6%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år8,7
5,4Barn per anställd4,7
55,0%Behöriga förskollärare51,4%
Jobb & arbetsmarknad
81,2%Sysselsättningsgrad81,2%
392 400 krMedianinkomst376 100 kr
77,7Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
34%Invånare som pendlar48%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet52
29,0%Känner sig otrygga kvällstid20,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
11,0%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
56%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,6 kmAvstånd till skyddad natur3,7 km
75%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 368 krKultursatsning709 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,2%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1782 hSoltimmar/år1891 h
971 mmRegn/år960 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 488 krSkola & förskola35 667 kr
16 163 krÄldreomsorg21 932 kr
11 018 krFunktionsnedsättning & LSS6 635 kr
6 478 krIndivid & familjeomsorg6 667 kr
5 150 krInfrastruktur & miljö4 889 kr
3 962 krKultur & fritid1 506 kr
795 krPolitisk verksamhet1 535 kr
712 krÖvrig verksamhet565 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
479 MkrTotal investering6 Mkr
5 MkrByggnader & mark0 Mkr
52 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
395 MkrEntrepr. & konsulter4 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,4%22,0%
M18,2%15,5%
SD21,0%34,5%
C5,0%8,1%
V8,1%3,6%
KD7,0%7,3%
L5,1%4,6%
MP4,9%2,1%
S29,4%
SD21,0%85,1%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S30,5%18,8%
M14,4%12,9%
SD19,9%39,1%
C4,3%21,3%
V7,9%—
KD6,4%4,6%
L3,9%3,2%
MP4,8%—
S30,5%
SD19,9%83,8%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,5-4,7
M+0,7+2,5
SD-3,6-3,7
C-0,1+1,3
V+2,4+0,4
KD+0,5+0,8
L+1,4+1,8
MP+0,9+0,4
S-1,5-4,7
SD-3,6-3,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

