Ulricehamn vs Falköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
73
Trygghet
35
68
Ekonomi
48
58
Boende
65
19
Utbildning
12
62
Hälsa & vård
47
67
Livsmiljö
54
Nyckeltal
24 954 stInvånare32 794 st
32,53%Skatt inkl. region33,43%
44,4 årMedelålder43,3 år
21 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 900 kr/m²
725 per 100 000 invVåldsbrott1 104 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 400 000 kr
500 000 kr
2 100 000 kr
1 800 000 kr
1 400 000 kr
900 000 kr
Utbildning
206,8Meritvärde åk 9204,1
75,4%Behöriga till yrkesprogram73,6%
70,2%Behöriga till NV/teknik70,4%
86,3%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
78%Tillgång till sjukvård79%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,0%
8,0VAB-dagar per förälder7,5
29,3Barn i idrott27,0
88,6%Inskrivna i förskola87,9%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
5,5Barn per anställd4,9
59,8%Behöriga förskollärare42,5%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad82,1%
390 800 krMedianinkomst383 300 kr
77,5Nöjdhet med företagsklimat71,1
36%Invånare som pendlar34%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet58
21,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
2,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,3%
8,5%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt96%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
86%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv58%
1 055 krKultursatsning1 416 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjande76%
12,7%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
1814 hSoltimmar/år1813 h
770 mmRegn/år625 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 724 krSkola & förskola32 503 kr
15 364 krÄldreomsorg16 443 kr
9 319 krFunktionsnedsättning & LSS10 174 kr
5 755 krInfrastruktur & miljö5 715 kr
3 479 krIndivid & familjeomsorg6 629 kr
3 370 krKultur & fritid3 262 kr
795 krPolitisk verksamhet732 kr
219 krÖvrig verksamhet788 kr
25 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
415 MkrTotal investering276 Mkr
32 MkrByggnader & mark14 Mkr
32 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
318 MkrEntrepr. & konsulter200 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,1%27,9%
M20,7%18,1%
SD21,0%21,3%
C8,4%6,6%
V5,4%6,8%
KD8,4%8,7%
L4,9%4,3%
MP4,2%4,4%
S25,1%
SD21,0%86,2%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S20,7%29,3%
M16,8%23,5%
SD16,5%18,5%
C12,1%8,8%
V5,4%6,3%
KD3,5%7,3%
L2,3%1,8%
MP3,5%4,0%
S20,7%
SD16,5%83,7%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-1,9
M+0,9+0,7
SD-2,9-3,8
C-0,6-0,5
V+1,0+1,9
KD+1,2+1,1
L+0,9+1,2
MP+0,8+1,0
S-1,9-1,9
SD-2,9-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

