Ulricehamn vs Mullsjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
73
Trygghet
74
68
Ekonomi
39
58
Boende
72
19
Utbildning
35
62
Hälsa & vård
57
67
Livsmiljö
53
Nyckeltal
24 954 stInvånare7 546 st
32,53%Skatt inkl. region34,10%
44,4 årMedelålder43,6 år
21 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 300 kr/m²
725 per 100 000 invVåldsbrott436 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 400 000 kr
950 000 kr
2 100 000 kr
1 950 000 kr
1 400 000 kr
1 800 000 kr
Utbildning
206,8Meritvärde åk 9203,2
75,4%Behöriga till yrkesprogram75,0%
70,2%Behöriga till NV/teknik69,2%
86,3%Behöriga lärare89,5%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården80,5
78%Tillgång till sjukvård83%
58%Upplever rimlig väntetid76%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,6%
8,0VAB-dagar per förälder7,7
29,3Barn i idrott19,8
88,6%Inskrivna i förskola81,6%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
5,5Barn per anställd5,5
59,8%Behöriga förskollärare51,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad85,9%
390 800 krMedianinkomst393 300 kr
77,5Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
36%Invånare som pendlar55%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet67
21,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
2,8%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
8,5%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
86%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv17%
1 055 krKultursatsning1 037 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjande64%
12,7%Elever i kulturskola14,8%
Klimat
1814 hSoltimmar/år2110 h
770 mmRegn/år637 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 724 krSkola & förskola33 385 kr
15 364 krÄldreomsorg16 285 kr
9 319 krFunktionsnedsättning & LSS8 063 kr
5 755 krInfrastruktur & miljö3 934 kr
3 479 krIndivid & familjeomsorg4 721 kr
3 370 krKultur & fritid2 551 kr
795 krPolitisk verksamhet1 520 kr
219 krÖvrig verksamhet1 kr
25 krHälso- och sjukvård334 kr
Investeringar · Mkr
415 MkrTotal investering64 Mkr
32 MkrByggnader & mark0 Mkr
32 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
318 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,1%23,6%
M20,7%17,1%
SD21,0%25,6%
C8,4%6,7%
V5,4%4,1%
KD8,4%12,5%
L4,9%3,8%
MP4,2%4,6%
S25,1%
SD21,0%86,2%Deltagart87,6%
Kommunval 2026
S20,7%22,4%
M16,8%20,1%
SD16,5%19,6%
C12,1%2,8%
V5,4%4,9%
KD3,5%17,5%
L2,3%2,6%
MP3,5%4,7%
S20,7%
SD16,5%83,7%Deltagart85,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-2,4
M+0,9+0,7
SD-2,9-1,4
C-0,6+1,0
V+1,0+0,2
KD+1,20,0
L+0,9+0,6
MP+0,8+0,8
S-1,9-2,4
SD-2,9-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

