Upplands-Bro vs Ekerö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
75
80
Ekonomi
85
19
Boende
26
40
Utbildning
80
79
Hälsa & vård
80
72
Livsmiljö
55
Nyckeltal
33 333 stInvånare29 062 st
31,73%Skatt inkl. region31,45%
38,5 årMedelålder41,6 år
25 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)45 100 kr/m²
1 063 per 100 000 invVåldsbrott697 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
2 950 000 kr
4 550 000 kr
5 800 000 kr
2 900 000 kr
3 600 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9239,8
81,2%Behöriga till yrkesprogram88,6%
77,1%Behöriga till NV/teknik85,8%
82,6%Behöriga lärare87,2%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
88%Tillgång till sjukvård83%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+0,6%
+1,4%Befolkningstillväxt+0,5%
8,3VAB-dagar per förälder7,3
21,8Barn i idrott32,6
85,1%Inskrivna i förskola91,0%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
5,8Barn per anställd5,8
38,5%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
81,0%Sysselsättningsgrad84,8%
398 900 krMedianinkomst495 600 kr
72,6Nöjdhet med företagsklimat70,4
69%Invånare som pendlar62%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet57
32,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
12,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
12,9%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,3 kmAvstånd till skyddad natur1,7 km
81%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv38%
1 328 krKultursatsning1 200 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande81%
15,3%Elever i kulturskola10,0%
Klimat
1832 hSoltimmar/år1716 h
538 mmRegn/år529 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 904 krSkola & förskola37 595 kr
10 224 krÄldreomsorg11 519 kr
6 559 krFunktionsnedsättning & LSS9 662 kr
5 045 krInfrastruktur & miljö6 103 kr
3 384 krKultur & fritid3 601 kr
3 093 krIndivid & familjeomsorg3 365 kr
901 krPolitisk verksamhet922 kr
822 krÖvrig verksamhet249 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 255 MkrTotal investering826 Mkr
1 034 MkrByggnader & mark299 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier31 Mkr
201 MkrEntrepr. & konsulter495 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,2%20,0%
M20,5%27,0%
SD18,1%16,1%
C5,0%10,4%
V10,5%3,8%
KD5,9%6,4%
L5,1%8,0%
MP3,8%6,8%
S29,2%
SD18,1%81,9%Deltagart90,4%
Kommunval 2026
S33,4%19,7%
M21,3%28,5%
SD15,3%12,7%
C4,8%8,3%
V11,1%2,9%
KD5,5%6,4%
L4,4%5,0%
MP3,6%6,5%
S33,4%
SD15,3%76,9%Deltagart88,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S+1,0-3,0
M-0,9+1,4
SD-4,7-3,1
C-0,4+1,3
V+3,5+0,1
KD+0,4+0,8
L+0,7+1,7
MP+0,4+0,7
S+1,0-3,0
SD-4,7-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

