Upplands-Bro vs Enköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
35
80
Ekonomi
68
19
Boende
13
40
Utbildning
26
79
Hälsa & vård
61
72
Livsmiljö
27
Nyckeltal
33 333 stInvånare48 804 st
31,73%Skatt inkl. region33,05%
38,5 årMedelålder42,2 år
25 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 900 kr/m²
1 063 per 100 000 invVåldsbrott1 021 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet5,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 400 000 kr
4 550 000 kr
3 550 000 kr
2 900 000 kr
2 150 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9219,5
81,2%Behöriga till yrkesprogram82,3%
77,1%Behöriga till NV/teknik77,4%
82,6%Behöriga lärare86,9%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården81,3
88%Tillgång till sjukvård85%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+0,2%
+1,4%Befolkningstillväxt+0,4%
8,3VAB-dagar per förälder8,6
21,8Barn i idrott26,6
85,1%Inskrivna i förskola84,0%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,8Barn per anställd4,9
38,5%Behöriga förskollärare34,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,0%Sysselsättningsgrad83,4%
398 900 krMedianinkomst396 800 kr
72,6Nöjdhet med företagsklimat72,1
69%Invånare som pendlar41%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet51
32,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
12,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,1%
12,9%Anmälda brott per invånare11,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,3 kmAvstånd till skyddad natur3,1 km
81%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv37%
1 328 krKultursatsning1 063 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande79%
15,3%Elever i kulturskola11,6%
Klimat
1832 hSoltimmar/år1947 h
538 mmRegn/år572 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 904 krSkola & förskola31 708 kr
10 224 krÄldreomsorg14 287 kr
6 559 krFunktionsnedsättning & LSS9 836 kr
5 045 krInfrastruktur & miljö4 263 kr
3 384 krKultur & fritid3 663 kr
3 093 krIndivid & familjeomsorg5 484 kr
901 krPolitisk verksamhet768 kr
822 krÖvrig verksamhet634 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 255 MkrTotal investering1 160 Mkr
1 034 MkrByggnader & mark1 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
201 MkrEntrepr. & konsulter1 074 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,2%25,9%
M20,5%22,0%
SD18,1%22,5%
C5,0%6,1%
V10,5%6,3%
KD5,9%7,4%
L5,1%4,4%
MP3,8%3,9%
S29,2%
SD18,1%81,9%Deltagart85,2%
Kommunval 2026
S33,4%25,6%
M21,3%21,7%
SD15,3%17,9%
C4,8%6,3%
V11,1%6,4%
KD5,5%6,5%
L4,4%2,5%
MP3,6%3,6%
S33,4%
SD15,3%76,9%Deltagart82,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S+1,0-2,0
M-0,9+0,3
SD-4,7-2,2
C-0,4-0,6
V+3,5+2,0
KD+0,4+1,1
L+0,7+0,8
MP+0,4+0,6
S+1,0-2,0
SD-4,7-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

