Upplands-Bro vs Håbo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
69
80
Ekonomi
72
19
Boende
56
40
Utbildning
41
79
Hälsa & vård
68
72
Livsmiljö
64
Nyckeltal
33 333 stInvånare23 252 st
31,73%Skatt inkl. region33,30%
38,5 årMedelålder41,2 år
25 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
1 063 per 100 000 invVåldsbrott844 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 650 000 kr
4 550 000 kr
3 950 000 kr
2 900 000 kr
2 750 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9233,1
81,2%Behöriga till yrkesprogram86,4%
77,1%Behöriga till NV/teknik75,2%
82,6%Behöriga lärare88,2%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården81,3
88%Tillgång till sjukvård90%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+1,1%
+1,4%Befolkningstillväxt+1,2%
8,3VAB-dagar per förälder8,9
21,8Barn i idrott29,5
85,1%Inskrivna i förskola89,0%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,8Barn per anställd5,1
38,5%Behöriga förskollärare33,2%
Jobb & arbetsmarknad
81,0%Sysselsättningsgrad85,3%
398 900 krMedianinkomst437 100 kr
72,6Nöjdhet med företagsklimat73,6
69%Invånare som pendlar67%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet61
32,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
12,6%Brottsoro påverkar livskvalitet11,6%
12,9%Anmälda brott per invånare10,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,3 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
81%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv18%
1 328 krKultursatsning950 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande74%
15,3%Elever i kulturskola10,3%
Klimat
1832 hSoltimmar/år1920 h
538 mmRegn/år542 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 904 krSkola & förskola34 806 kr
10 224 krÄldreomsorg12 867 kr
6 559 krFunktionsnedsättning & LSS7 861 kr
5 045 krInfrastruktur & miljö5 037 kr
3 384 krKultur & fritid3 782 kr
3 093 krIndivid & familjeomsorg5 237 kr
901 krPolitisk verksamhet838 kr
822 krÖvrig verksamhet−89 kr
0 krHälso- och sjukvård283 kr
Investeringar · Mkr
1 255 MkrTotal investering219 Mkr
1 034 MkrByggnader & mark0 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
201 MkrEntrepr. & konsulter197 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,2%22,2%
M20,5%25,0%
SD18,1%25,1%
C5,0%4,9%
V10,5%4,8%
KD5,9%7,2%
L5,1%5,5%
MP3,8%3,5%
S29,2%
SD18,1%81,9%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S33,4%18,1%
M21,3%21,2%
SD15,3%17,4%
C4,8%3,9%
V11,1%4,5%
KD5,5%3,9%
L4,4%5,2%
MP3,6%3,5%
S33,4%
SD15,3%76,9%Deltagart82,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S+1,0-2,3
M-0,9+1,2
SD-4,7-3,3
C-0,4-0,3
V+3,5+0,9
KD+0,4+1,2
L+0,7+1,2
MP+0,4+0,7
S+1,0-2,3
SD-4,7-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

