Upplands-Bro vs Järfälla — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
23
80
Ekonomi
84
19
Boende
14
40
Utbildning
37
79
Hälsa & vård
82
72
Livsmiljö
81
Nyckeltal
33 333 stInvånare90 180 st
31,73%Skatt inkl. region31,52%
38,5 årMedelålder39,4 år
25 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)29 900 kr/m²
1 063 per 100 000 invVåldsbrott1 015 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 700 000 kr
1 950 000 kr
4 550 000 kr
5 000 000 kr
2 900 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
230,8Meritvärde åk 9231,5
81,2%Behöriga till yrkesprogram84,8%
77,1%Behöriga till NV/teknik80,7%
82,6%Behöriga lärare85,5%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
88%Tillgång till sjukvård91%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+0,8%
+1,4%Befolkningstillväxt+1,4%
8,3VAB-dagar per förälder8,0
21,8Barn i idrott28,0
85,1%Inskrivna i förskola84,0%
12,2Barngruppsstorlek 1–3 år13,6
5,8Barn per anställd5,6
38,5%Behöriga förskollärare35,6%
Jobb & arbetsmarknad
81,0%Sysselsättningsgrad80,4%
398 900 krMedianinkomst405 500 kr
72,6Nöjdhet med företagsklimat77,2
69%Invånare som pendlar73%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet50
32,0%Känner sig otrygga kvällstid36,0%
12,6%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
12,9%Anmälda brott per invånare15,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,3 kmAvstånd till skyddad natur0,9 km
81%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjesliv41%
1 328 krKultursatsning1 177 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande79%
15,3%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1832 hSoltimmar/år1765 h
538 mmRegn/år525 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 904 krSkola & förskola30 296 kr
10 224 krÄldreomsorg9 586 kr
6 559 krFunktionsnedsättning & LSS7 642 kr
5 045 krInfrastruktur & miljö5 397 kr
3 384 krKultur & fritid2 954 kr
3 093 krIndivid & familjeomsorg5 117 kr
901 krPolitisk verksamhet608 kr
822 krÖvrig verksamhet52 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 255 MkrTotal investering1 008 Mkr
1 034 MkrByggnader & mark133 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
201 MkrEntrepr. & konsulter863 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,2%31,3%
M20,5%19,2%
SD18,1%13,6%
C5,0%5,7%
V10,5%13,4%
KD5,9%5,0%
L5,1%5,0%
MP3,8%5,2%
S29,2%
SD18,1%81,9%Deltagart81,0%
Kommunval 2026
S33,4%31,1%
M21,3%18,4%
SD15,3%10,2%
C4,8%4,4%
V11,1%13,5%
KD5,5%3,9%
L4,4%5,9%
MP3,6%5,0%
S33,4%
SD15,3%76,9%Deltagart76,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S+1,0+0,6
M-0,9-1,9
SD-4,7-2,8
C-0,4-0,4
V+3,5+4,3
KD+0,4+0,8
L+0,7-0,2
MP+0,4+0,3
S+1,0+0,6
SD-4,7-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

