Upplands Väsby vs Täby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
33
Trygghet
89
81
Ekonomi
89
12
Boende
67
41
Utbildning
84
80
Hälsa & vård
84
60
Livsmiljö
81
Nyckeltal
50 495 stInvånare78 514 st
31,75%Skatt inkl. region29,88%
40,2 årMedelålder41,8 år
28 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)44 100 kr/m²
905 per 100 000 invVåldsbrott567 per 100 000 inv
5,9%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 900 000 kr
2 850 000 kr
4 850 000 kr
7 200 000 kr
2 750 000 kr
3 950 000 kr
Utbildning
238,5Meritvärde åk 9262,3
80,4%Behöriga till yrkesprogram94,7%
77,0%Behöriga till NV/teknik92,8%
82,0%Behöriga lärare82,5%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
89%Tillgång till sjukvård96%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,9%
+0,3%Befolkningstillväxt+1,0%
7,9VAB-dagar per förälder6,5
29,0Barn i idrott49,6
83,4%Inskrivna i förskola85,3%
13,5Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
6,2Barn per anställd5,7
26,9%Behöriga förskollärare32,5%
Jobb & arbetsmarknad
81,1%Sysselsättningsgrad84,3%
404 000 krMedianinkomst521 300 kr
75,0Nöjdhet med företagsklimat76,7
74%Invånare som pendlar75%
Trygghet
38Kommunindex för trygghet59
39,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
9,0%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
11,3%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
80%Nöjdhet idrott & friluftsliv81%
2,8 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
89%Skötsel av naturområden91%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv50%
1 147 krKultursatsning905 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande81%
11,4%Elever i kulturskola14,9%
Klimat
1829 hSoltimmar/år1791 h
538 mmRegn/år540 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 299 krSkola & förskola29 015 kr
9 802 krÄldreomsorg10 243 kr
9 297 krFunktionsnedsättning & LSS6 940 kr
6 055 krInfrastruktur & miljö6 032 kr
4 696 krIndivid & familjeomsorg2 575 kr
3 574 krKultur & fritid3 069 kr
845 krPolitisk verksamhet628 kr
0 krHälso- och sjukvård48 kr
−57 krÖvrig verksamhet95 kr
Investeringar · Mkr
387 MkrTotal investering823 Mkr
11 MkrByggnader & mark2 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier40 Mkr
335 MkrEntrepr. & konsulter781 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 59% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,6%17,7%
M20,8%33,9%
SD17,2%10,8%
C5,5%11,2%
V10,4%3,3%
KD5,4%6,4%
L4,5%10,7%
MP4,0%4,8%
S30,6%
SD17,2%80,6%Deltagart88,8%
Kommunval 2026
S27,7%16,1%
M21,1%46,6%
SD13,4%7,6%
C5,2%8,9%
V9,5%2,4%
KD3,7%4,3%
L2,7%7,9%
MP4,5%5,2%
S27,7%
SD13,4%76,0%Deltagart86,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S+0,4-2,1
M+0,3-0,0
SD-3,8-2,1
C-0,4+1,3
V+2,8+0,5
KD+0,4+1,1
L+0,2+1,0
MP+0,3+0,3
S+0,4-2,1
SD-3,8-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

