Uppsala vs Knivsta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
84
70
Ekonomi
79
25
Boende
63
87
Utbildning
83
88
Hälsa & vård
76
58
Livsmiljö
76
Nyckeltal
249 726 stInvånare21 733 st
32,85%Skatt inkl. region32,62%
39,7 årMedelålder37,8 år
34 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)28 000 kr/m²
899 per 100 000 invVåldsbrott657 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
1 800 000 kr
4 500 000 kr
4 450 000 kr
2 100 000 kr
3 500 000 kr
Utbildning
245,5Meritvärde åk 9236,9
85,8%Behöriga till yrkesprogram89,0%
81,7%Behöriga till NV/teknik83,3%
89,1%Behöriga lärare92,0%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
90%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+1,8%
+0,7%Befolkningstillväxt+2,5%
7,4VAB-dagar per förälder7,2
33,1Barn i idrott27,7
82,3%Inskrivna i förskola81,3%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år7,4
5,3Barn per anställd4,8
37,6%Behöriga förskollärare37,8%
Jobb & arbetsmarknad
76,5%Sysselsättningsgrad86,9%
382 900 krMedianinkomst451 100 kr
75,3Nöjdhet med företagsklimat78,5
25%Invånare som pendlar75%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet55
22,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
11,1%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
90%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
82%Kultur- och nöjesliv55%
1 387 krKultursatsning794 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande80%
10,2%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
2209 hSoltimmar/år2033 h
561 mmRegn/år535 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
26 526 krSkola & förskola39 908 kr
10 302 krÄldreomsorg7 757 kr
8 650 krFunktionsnedsättning & LSS6 715 kr
7 506 krInfrastruktur & miljö4 226 kr
5 752 krIndivid & familjeomsorg3 914 kr
3 855 krKultur & fritid4 409 kr
905 krÖvrig verksamhet29 kr
496 krPolitisk verksamhet901 kr
2 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
898 MkrTotal investering200 Mkr
254 MkrByggnader & mark6 Mkr
102 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
442 MkrEntrepr. & konsulter187 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,6%22,7%
M17,1%20,8%
SD10,9%16,7%
C8,7%8,8%
V12,3%6,4%
KD5,9%9,2%
L5,2%6,4%
MP10,9%7,3%
S27,6%
SD10,9%87,7%Deltagart88,5%
Kommunval 2026
S26,1%15,2%
M19,0%12,9%
SD9,4%11,8%
C8,0%5,9%
V13,3%6,5%
KD6,7%6,7%
L3,4%2,4%
MP9,2%5,8%
S26,1%
SD9,4%85,0%Deltagart85,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-2,3
M-0,4-0,2
SD-2,1-2,9
C+0,9+1,1
V+2,1+1,8
KD+0,6+0,7
L-0,7+0,7
MP+2,0+1,0
S-1,8-2,3
SD-2,1-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

