Vansbro vs Mora — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
74
Trygghet
80
24
Ekonomi
22
39
Boende
44
22
Utbildning
47
20
Hälsa & vård
14
36
Livsmiljö
52
Nyckeltal
6 741 stInvånare20 419 st
34,28%Skatt inkl. region34,32%
46,7 årMedelålder46,7 år
6 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
904 per 100 000 invVåldsbrott928 per 100 000 inv
2,7%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
1 100 000 kr
1 300 000 kr
2 300 000 kr
650 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
197,5Meritvärde åk 9213,0
71,2%Behöriga till yrkesprogram86,6%
65,8%Behöriga till NV/teknik79,6%
69,8%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
Saknar dataTillgång till sjukvård87%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,6%
8,8VAB-dagar per förälder7,5
23,5Barn i idrott36,2
80,3%Inskrivna i förskola88,3%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
4,0Barn per anställd4,8
36,3%Behöriga förskollärare45,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,0%Sysselsättningsgrad85,7%
367 600 krMedianinkomst392 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat71,2
17%Invånare som pendlar19%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet63
14,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
7,8%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
4,2 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv30%
1 191 krKultursatsning1 212 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande77%
17,7%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1777 hSoltimmar/år2032 h
879 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 712 krSkola & förskola30 961 kr
22 838 krÄldreomsorg19 905 kr
10 214 krFunktionsnedsättning & LSS11 154 kr
8 097 krIndivid & familjeomsorg4 953 kr
5 878 krInfrastruktur & miljö8 906 kr
2 896 krKultur & fritid3 425 kr
999 krPolitisk verksamhet1 098 kr
365 krÖvrig verksamhet94 kr
27 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
17 MkrTotal investering510 Mkr
0 MkrByggnader & mark338 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
12 MkrEntrepr. & konsulter134 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,3%27,3%
M15,9%18,5%
SD26,3%25,1%
C6,7%6,7%
V5,1%4,4%
KD12,1%7,6%
L3,1%4,6%
MP2,2%4,2%
S26,3%
SD26,3%82,1%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S21,6%23,4%
M18,6%13,9%
SD10,0%12,2%
C24,3%13,6%
V6,4%5,4%
KD17,7%8,2%
L0,3%0,6%
MP1,0%2,2%
S21,6%
SD10,0%80,4%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-2,4
M+1,8+2,4
SD-2,0-3,9
C-1,5-0,4
V+0,3+0,1
KD+1,4+1,1
L+1,2+1,8
MP+0,3+1,0
S-2,4-2,4
SD-2,0-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

