Vara vs Grästorp — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
47
Trygghet
76
48
Ekonomi
50
60
Boende
81
44
Utbildning
55
10
Hälsa & vård
58
40
Livsmiljö
33
Nyckeltal
16 011 stInvånare5 602 st
33,25%Skatt inkl. region33,47%
44,9 årMedelålder46,4 år
7 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 600 kr/m²
822 per 100 000 invVåldsbrott789 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet3,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
700 000 kr
1 450 000 kr
1 800 000 kr
600 000 kr
800 000 kr
Utbildning
215,2Meritvärde åk 9219,6
85,9%Behöriga till yrkesprogram83,3%
79,3%Behöriga till NV/teknik77,3%
84,9%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
76%Tillgång till sjukvård96%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+1,2%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,8%
7,5VAB-dagar per förälder7,5
28,3Barn i idrott37,7
87,1%Inskrivna i förskola89,1%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,6
5,3Barn per anställd5,8
43,8%Behöriga förskollärare54,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,5%Sysselsättningsgrad84,9%
375 600 krMedianinkomst388 700 kr
71,7Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
35%Invånare som pendlar56%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet62
21,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
9,9%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
5,9 kmAvstånd till skyddad natur5,6 km
80%Skötsel av naturområden93%
Kultur & fritid
90%Kultur- och nöjesliv57%
2 250 krKultursatsning1 839 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
8,9%Elever i kulturskola4,1%
Klimat
2010 hSoltimmar/år2030 h
619 mmRegn/år691 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 389 krSkola & förskola29 472 kr
16 794 krÄldreomsorg16 978 kr
8 311 krFunktionsnedsättning & LSS10 932 kr
6 804 krInfrastruktur & miljö6 336 kr
6 289 krIndivid & familjeomsorg2 521 kr
4 091 krKultur & fritid6 386 kr
1 073 krPolitisk verksamhet1 652 kr
1 006 krÖvrig verksamhet851 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
128 MkrTotal investering67 Mkr
7 MkrByggnader & mark7 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
79 MkrEntrepr. & konsulter56 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 105% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,5%22,9%
M24,6%21,3%
SD26,8%27,0%
C6,9%8,1%
V4,7%2,8%
KD7,3%8,8%
L4,1%4,5%
MP2,5%3,3%
S21,5%
SD26,8%85,0%Deltagart87,2%
Kommunval 2026
S20,2%16,5%
M35,6%22,9%
SD16,9%12,5%
C6,7%15,0%
V5,0%1,1%
KD2,9%1,2%
L1,0%0,7%
MP1,2%6,1%
S20,2%
SD16,9%81,0%Deltagart85,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-2,0
M+2,6+1,1
SD-3,1-2,4
C-0,6-1,3
V+0,9+0,2
KD+0,8+2,0
L+1,5+1,3
MP+0,6+0,9
S-3,5-2,0
SD-3,1-2,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

