Vara vs Skara — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
47
Trygghet
37
48
Ekonomi
54
60
Boende
88
44
Utbildning
14
10
Hälsa & vård
16
40
Livsmiljö
44
Nyckeltal
16 011 stInvånare18 753 st
33,25%Skatt inkl. region33,38%
44,9 årMedelålder43,8 år
7 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 000 kr/m²
822 per 100 000 invVåldsbrott1 057 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
400 000 kr
1 450 000 kr
1 900 000 kr
600 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
215,2Meritvärde åk 9204,8
85,9%Behöriga till yrkesprogram80,2%
79,3%Behöriga till NV/teknik71,8%
84,9%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
76%Tillgång till sjukvård79%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,2%
7,5VAB-dagar per förälder7,9
28,3Barn i idrott33,6
87,1%Inskrivna i förskola82,3%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,4
5,3Barn per anställd5,5
43,8%Behöriga förskollärare48,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,5%Sysselsättningsgrad81,6%
375 600 krMedianinkomst389 500 kr
71,7Nöjdhet med företagsklimat83,6
35%Invånare som pendlar45%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet48
21,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
9,9%Anmälda brott per invånare12,9%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv75%
5,9 kmAvstånd till skyddad natur3,1 km
80%Skötsel av naturområden82%
Kultur & fritid
90%Kultur- och nöjesliv37%
2 250 krKultursatsning1 662 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande82%
8,9%Elever i kulturskola6,5%
Klimat
2010 hSoltimmar/år1901 h
619 mmRegn/år570 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 389 krSkola & förskola31 905 kr
16 794 krÄldreomsorg16 920 kr
8 311 krFunktionsnedsättning & LSS10 140 kr
6 804 krInfrastruktur & miljö5 511 kr
6 289 krIndivid & familjeomsorg5 075 kr
4 091 krKultur & fritid4 308 kr
1 073 krPolitisk verksamhet1 172 kr
1 006 krÖvrig verksamhet748 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
128 MkrTotal investering316 Mkr
7 MkrByggnader & mark197 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier12 Mkr
79 MkrEntrepr. & konsulter99 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 105% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 59% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,5%27,6%
M24,6%19,9%
SD26,8%22,0%
C6,9%6,5%
V4,7%7,4%
KD7,3%6,7%
L4,1%4,0%
MP2,5%4,3%
S21,5%
SD26,8%85,0%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S20,2%26,3%
M35,6%27,9%
SD16,9%19,0%
C6,7%9,8%
V5,0%6,6%
KD2,9%4,2%
L1,0%1,9%
MP1,2%4,1%
S20,2%
SD16,9%81,0%Deltagart82,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-4,1
M+2,6+1,1
SD-3,1-2,5
C-0,6-0,0
V+0,9+2,8
KD+0,8+0,7
L+1,5+0,8
MP+0,6+0,8
S-3,5-4,1
SD-3,1-2,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

