Vårgårda vs Alingsås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
77
Trygghet
78
61
Ekonomi
75
32
Boende
24
17
Utbildning
51
67
Hälsa & vård
75
68
Livsmiljö
78
Nyckeltal
12 472 stInvånare42 861 st
33,09%Skatt inkl. region32,84%
42,0 årMedelålder43,2 år
17 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)30 300 kr/m²
770 per 100 000 invVåldsbrott699 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
1 950 000 kr
2 850 000 kr
3 900 000 kr
1 550 000 kr
2 050 000 kr
Utbildning
201,1Meritvärde åk 9219,7
72,0%Behöriga till yrkesprogram81,4%
66,0%Behöriga till NV/teknik77,2%
76,7%Behöriga lärare87,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
86%Tillgång till sjukvård88%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,0%Befolkningstillväxt+0,3%
7,9VAB-dagar per förälder7,6
22,8Barn i idrott38,0
84,6%Inskrivna i förskola88,6%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år13,7
5,1Barn per anställd5,5
62,8%Behöriga förskollärare51,3%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad85,4%
402 300 krMedianinkomst412 000 kr
79,6Nöjdhet med företagsklimat74,0
48%Invånare som pendlar45%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet58
19,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
6,2%Brottsoro påverkar livskvalitet6,1%
6,7%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
79%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv62%
1 056 krKultursatsning1 083 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande82%
13,7%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1744 hSoltimmar/år1656 h
807 mmRegn/år852 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
36 060 krSkola & förskola31 876 kr
14 498 krÄldreomsorg15 060 kr
8 169 krFunktionsnedsättning & LSS9 773 kr
3 908 krInfrastruktur & miljö6 493 kr
3 836 krIndivid & familjeomsorg4 893 kr
2 401 krKultur & fritid2 918 kr
1 173 krPolitisk verksamhet870 kr
808 krÖvrig verksamhet281 kr
204 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
89 MkrTotal investering305 Mkr
1 MkrByggnader & mark6 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier83 Mkr
83 MkrEntrepr. & konsulter198 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,2%27,1%
M16,1%18,5%
SD21,6%16,9%
C9,3%7,8%
V5,5%6,9%
KD12,0%8,2%
L4,2%5,8%
MP4,9%7,2%
S24,2%
SD21,6%88,0%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S22,8%27,3%
M20,0%20,8%
SD13,8%13,1%
C14,8%8,9%
V4,4%9,1%
KD15,0%8,9%
L3,2%4,2%
MP5,7%6,9%
S22,8%
SD13,8%86,5%Deltagart86,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-2,7
M+0,7+0,5
SD-3,0-2,2
C-0,3+0,8
V+1,1+0,4
KD+1,6+0,9
L+0,8+0,7
MP+0,8+1,4
S-2,6-2,7
SD-3,0-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

