Värnamo vs Sävsjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
63
Trygghet
58
64
Ekonomi
28
78
Boende
78
16
Utbildning
62
72
Hälsa & vård
63
34
Livsmiljö
26
Nyckeltal
34 534 stInvånare11 531 st
33,28%Skatt inkl. region33,68%
43,7 årMedelålder43,5 år
16 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 600 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott944 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 050 000 kr
350 000 kr
2 350 000 kr
1 200 000 kr
1 200 000 kr
700 000 kr
Utbildning
219,3Meritvärde åk 9221,3
74,9%Behöriga till yrkesprogram86,9%
71,2%Behöriga till NV/teknik78,1%
84,1%Behöriga lärare80,5%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
87%Tillgång till sjukvård80%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,0%Befolkningstillväxt-0,3%
6,9VAB-dagar per förälder7,3
36,3Barn i idrott29,9
88,4%Inskrivna i förskola83,4%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,4Barn per anställd4,6
49,0%Behöriga förskollärare53,9%
Jobb & arbetsmarknad
86,0%Sysselsättningsgrad80,1%
398 000 krMedianinkomst371 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
23%Invånare som pendlar32%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet65
23,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
7,1%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
10,6%Anmälda brott per invånare10,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
4,7 kmAvstånd till skyddad natur5,6 km
81%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
80%Kultur- och nöjesliv42%
1 407 krKultursatsning1 017 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande71%
17,3%Elever i kulturskola7,6%
Klimat
1858 hSoltimmar/år1783 h
700 mmRegn/år670 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 537 krSkola & förskola35 496 kr
13 871 krÄldreomsorg17 216 kr
8 233 krFunktionsnedsättning & LSS9 572 kr
5 674 krIndivid & familjeomsorg6 929 kr
5 131 krInfrastruktur & miljö6 795 kr
3 384 krKultur & fritid3 283 kr
741 krPolitisk verksamhet1 333 kr
256 krÖvrig verksamhet472 kr
0 krHälso- och sjukvård11 kr
Investeringar · Mkr
366 MkrTotal investering72 Mkr
9 MkrByggnader & mark0 Mkr
55 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
195 MkrEntrepr. & konsulter51 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 37% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,5%20,1%
M21,8%19,2%
SD19,5%25,9%
C7,1%6,4%
V5,0%6,0%
KD10,0%13,3%
L4,4%4,9%
MP3,3%2,4%
S27,5%
SD19,5%84,8%Deltagart85,9%
Kommunval 2026
S26,9%18,9%
M27,2%28,2%
SD15,2%14,1%
C11,3%7,1%
V4,7%6,0%
KD9,0%21,9%
L2,7%1,4%
MP2,3%1,3%
S26,9%
SD15,2%82,2%Deltagart82,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-2,4
M+1,0+2,0
SD-2,7-3,8
C-1,3-0,5
V+1,5+3,0
KD+0,9-1,5
L+1,1+2,7
MP+0,9+0,8
S-1,8-2,4
SD-2,7-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

