Västerås vs Strängnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
34
Trygghet
55
84
Ekonomi
78
50
Boende
88
48
Utbildning
60
80
Hälsa & vård
52
34
Livsmiljö
80
Nyckeltal
161 240 stInvånare39 387 st
31,24%Skatt inkl. region32,50%
41,7 årMedelålder43,8 år
22 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 200 kr/m²
1 030 per 100 000 invVåldsbrott854 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 450 000 kr
1 700 000 kr
3 650 000 kr
3 800 000 kr
2 300 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
226,7Meritvärde åk 9236,0
81,5%Behöriga till yrkesprogram85,9%
75,8%Behöriga till NV/teknik81,4%
79,9%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården79,7
Saknar dataTillgång till sjukvård81%
71%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,3%
+0,4%Befolkningstillväxt+0,2%
7,9VAB-dagar per förälder7,7
33,7Barn i idrott29,6
87,4%Inskrivna i förskola89,0%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,1Barn per anställd5,4
40,5%Behöriga förskollärare45,9%
Jobb & arbetsmarknad
80,4%Sysselsättningsgrad82,8%
399 500 krMedianinkomst415 100 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat76,3
19%Invånare som pendlar48%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet32
33,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
9,3%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
14,2%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv73%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
Saknar dataSkötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv48%
1 578 krKultursatsning1 436 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande81%
9,1%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
2037 hSoltimmar/år1774 h
633 mmRegn/år573 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 287 krSkola & förskola32 512 kr
11 943 krÄldreomsorg12 365 kr
7 842 krFunktionsnedsättning & LSS7 327 kr
6 347 krIndivid & familjeomsorg5 724 kr
5 132 krInfrastruktur & miljö5 987 kr
3 607 krKultur & fritid3 985 kr
747 krÖvrig verksamhet509 kr
607 krPolitisk verksamhet782 kr
0 krHälso- och sjukvård47 kr
Investeringar · Mkr
1 521 MkrTotal investering331 Mkr
296 MkrByggnader & mark34 Mkr
114 MkrMaskiner & inventarier63 Mkr
1 104 MkrEntrepr. & konsulter235 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,1%24,5%
M21,5%23,8%
SD17,1%21,2%
C5,8%6,5%
V8,6%5,2%
KD5,5%6,0%
L5,6%5,9%
MP4,2%5,2%
S30,1%
SD17,1%83,6%Deltagart86,0%
Kommunval 2026
S30,2%23,1%
M23,7%31,8%
SD13,4%15,7%
C5,1%4,8%
V9,7%5,8%
KD5,4%4,3%
L8,2%3,5%
MP3,6%4,6%
S30,2%
SD13,4%81,4%Deltagart83,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,8-2,7
M-0,60,0
SD-2,8-2,2
C-0,0-0,2
V+2,3+1,2
KD+0,7+1,0
L+0,5+1,3
MP+0,5+1,0
S-0,8-2,7
SD-2,8-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

