Västervik vs Kinda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
36
Trygghet
86
60
Ekonomi
59
83
Boende
41
22
Utbildning
26
28
Hälsa & vård
64
64
Livsmiljö
16
Nyckeltal
36 269 stInvånare9 924 st
33,02%Skatt inkl. region33,00%
47,6 årMedelålder46,2 år
12 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 000 kr/m²
974 per 100 000 invVåldsbrott292 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
850 000 kr
1 350 000 kr
2 200 000 kr
2 300 000 kr
1 900 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
214,4Meritvärde åk 9200,8
77,4%Behöriga till yrkesprogram72,7%
71,9%Behöriga till NV/teknik72,7%
84,1%Behöriga lärare94,7%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård66%
80%Upplever rimlig väntetid62%
1,2 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,3%
7,9VAB-dagar per förälder8,4
28,8Barn i idrott23,9
89,4%Inskrivna i förskola87,8%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
4,9Barn per anställd4,9
47,8%Behöriga förskollärare38,1%
Jobb & arbetsmarknad
83,1%Sysselsättningsgrad86,2%
380 900 krMedianinkomst394 800 kr
77,5Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
13%Invånare som pendlar38%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet68
22,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
5,1%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,2%Anmälda brott per invånare5,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv53%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
80%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
72%Kultur- och nöjesliv17%
1 278 krKultursatsning1 499 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande69%
10,4%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
1705 hSoltimmar/år2127 h
524 mmRegn/år550 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 895 krSkola & förskola32 712 kr
20 655 krÄldreomsorg15 552 kr
9 524 krFunktionsnedsättning & LSS8 742 kr
6 026 krInfrastruktur & miljö5 794 kr
5 013 krIndivid & familjeomsorg6 715 kr
3 804 krKultur & fritid2 877 kr
764 krPolitisk verksamhet1 402 kr
261 krÖvrig verksamhet286 kr
197 krHälso- och sjukvård1 140 kr
Investeringar · Mkr
55 MkrTotal investering108 Mkr
5 MkrByggnader & mark5 Mkr
16 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
34 MkrEntrepr. & konsulter99 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 34% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,0%25,8%
M17,9%19,4%
SD20,6%22,1%
C6,6%8,7%
V5,7%4,4%
KD7,3%7,9%
L4,4%4,3%
MP4,0%5,6%
S32,0%
SD20,6%84,2%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S32,9%22,7%
M24,2%27,2%
SD14,5%14,8%
C7,6%9,0%
V6,3%6,4%
KD6,5%5,7%
L2,2%2,2%
MP3,0%4,9%
S32,9%
SD14,5%82,4%Deltagart85,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-3,9
M+0,5+3,0
SD-2,6-3,1
C+0,5+0,7
V+1,3+0,5
KD+1,1-0,3
L+0,9+1,7
MP+0,7+1,1
S-2,3-3,9
SD-2,6-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

