Vaxholm vs Danderyd — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
85
Trygghet
79
80
Ekonomi
88
36
Boende
19
84
Utbildning
88
71
Hälsa & vård
86
70
Livsmiljö
83
Nyckeltal
11 636 stInvånare32 500 st
31,63%Skatt inkl. region30,58%
45,8 årMedelålder42,8 år
39 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)60 800 kr/m²
264 per 100 000 invVåldsbrott447 per 100 000 inv
2,7%Ungdomsarbetslöshet1,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 550 000 kr
3 950 000 kr
7 000 000 kr
9 400 000 kr
4 650 000 kr
4 950 000 kr
Utbildning
260,8Meritvärde åk 9275,0
92,6%Behöriga till yrkesprogram96,5%
91,0%Behöriga till NV/teknik95,8%
95,5%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
85%Tillgång till sjukvård98%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-1,5%Inrikes flyttnetto+0,1%
-1,6%Befolkningstillväxt+0,2%
7,2VAB-dagar per förälder5,8
35,4Barn i idrott60,9
89,9%Inskrivna i förskola93,7%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,2Barn per anställd5,3
29,9%Behöriga förskollärare33,0%
Jobb & arbetsmarknad
84,5%Sysselsättningsgrad80,1%
504 400 krMedianinkomst572 400 kr
75,1Nöjdhet med företagsklimat78,4
70%Invånare som pendlar76%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet57
15,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,2%
5,7%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
100%Närhet till natur viktigt99%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv81%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur0,7 km
84%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv34%
1 356 krKultursatsning1 212 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande80%
18,9%Elever i kulturskola13,3%
Klimat
1710 hSoltimmar/år1774 h
544 mmRegn/år526 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 700 krSkola & förskola31 848 kr
12 585 krÄldreomsorg14 735 kr
7 189 krInfrastruktur & miljö8 135 kr
4 772 krFunktionsnedsättning & LSS6 888 kr
3 806 krKultur & fritid3 836 kr
2 518 krIndivid & familjeomsorg2 935 kr
1 007 krPolitisk verksamhet735 kr
645 krÖvrig verksamhet−23 kr
0 krHälso- och sjukvård58 kr
Investeringar · Mkr
185 MkrTotal investering469 Mkr
15 MkrByggnader & mark0 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier20 Mkr
166 MkrEntrepr. & konsulter431 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 92% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S18,6%10,9%
M29,2%39,0%
SD12,9%8,4%
C12,4%11,9%
V2,8%2,4%
KD7,1%7,0%
L9,6%15,2%
MP6,5%4,3%
S18,6%
SD12,9%90,6%Deltagart89,6%
Kommunval 2026
S11,2%10,9%
M29,2%38,2%
SD7,4%6,3%
C9,8%22,6%
V5,2%1,3%
KD3,2%6,5%
L4,8%8,1%
MP5,0%4,3%
S11,2%
SD7,4%89,5%Deltagart89,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-1,6
M+0,5-1,9
SD-2,7-2,7
C+2,4+1,9
V-0,2+0,2
KD+1,9+1,1
L+1,7+2,9
MP+0,2+0,1
S-3,8-1,6
SD-2,7-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

