Vaxholm vs Nacka — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
85
Trygghet
84
80
Ekonomi
89
36
Boende
20
84
Utbildning
85
71
Hälsa & vård
87
70
Livsmiljö
84
Nyckeltal
11 636 stInvånare113 730 st
31,63%Skatt inkl. region30,11%
45,8 årMedelålder40,6 år
39 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)54 400 kr/m²
264 per 100 000 invVåldsbrott592 per 100 000 inv
2,7%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 550 000 kr
3 550 000 kr
7 000 000 kr
7 900 000 kr
4 650 000 kr
4 400 000 kr
Utbildning
260,8Meritvärde åk 9262,7
92,6%Behöriga till yrkesprogram93,0%
91,0%Behöriga till NV/teknik90,3%
95,5%Behöriga lärare84,2%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
85%Tillgång till sjukvård93%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-1,5%Inrikes flyttnetto+1,1%
-1,6%Befolkningstillväxt+1,4%
7,2VAB-dagar per förälder6,7
35,4Barn i idrott47,5
89,9%Inskrivna i förskola89,4%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,4
5,2Barn per anställd5,4
29,9%Behöriga förskollärare30,8%
Jobb & arbetsmarknad
84,5%Sysselsättningsgrad84,0%
504 400 krMedianinkomst500 200 kr
75,1Nöjdhet med företagsklimat80,9
70%Invånare som pendlar72%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet71
15,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,4%
5,7%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
100%Närhet till natur viktigt97%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv69%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur0,5 km
84%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv42%
1 356 krKultursatsning1 449 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande74%
18,9%Elever i kulturskola21,3%
Klimat
1710 hSoltimmar/år1734 h
544 mmRegn/år566 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 700 krSkola & förskola30 094 kr
12 585 krÄldreomsorg9 343 kr
7 189 krInfrastruktur & miljö5 308 kr
4 772 krFunktionsnedsättning & LSS6 962 kr
3 806 krKultur & fritid3 424 kr
2 518 krIndivid & familjeomsorg3 631 kr
1 007 krPolitisk verksamhet728 kr
645 krÖvrig verksamhet178 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
185 MkrTotal investering1 807 Mkr
15 MkrByggnader & mark821 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier70 Mkr
166 MkrEntrepr. & konsulter904 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S18,6%22,5%
M29,2%26,9%
SD12,9%9,5%
C12,4%12,1%
V2,8%6,2%
KD7,1%5,3%
L9,6%8,6%
MP6,5%7,9%
S18,6%
SD12,9%90,6%Deltagart88,4%
Kommunval 2026
S11,2%18,9%
M29,2%33,1%
SD7,4%6,3%
C9,8%8,1%
V5,2%6,3%
KD3,2%4,2%
L4,8%3,7%
MP5,0%6,5%
S11,2%
SD7,4%89,5%Deltagart85,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-2,7
M+0,50,0
SD-2,7-2,3
C+2,4+1,7
V-0,2+0,9
KD+1,9+1,3
L+1,7+0,9
MP+0,2+0,5
S-3,8-2,7
SD-2,7-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

