Ydre vs Aneby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
57
41
Ekonomi
43
38
Boende
68
62
Utbildning
71
59
Hälsa & vård
54
24
Livsmiljö
52
Nyckeltal
3 619 stInvånare6 851 st
34,10%Skatt inkl. region33,85%
48,6 årMedelålder43,8 år
27 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 800 kr/m²
414 per 100 000 invVåldsbrott1 026 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet5,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
400 000 kr
1 450 000 kr
1 800 000 kr
1 300 000 kr
750 000 kr
Utbildning
228,5Meritvärde åk 9208,3
82,9%Behöriga till yrkesprogram87,7%
80,5%Behöriga till NV/teknik84,0%
88,1%Behöriga lärare91,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,5
86%Tillgång till sjukvård84%
62%Upplever rimlig väntetid76%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,5%
-0,2%Befolkningstillväxt+0,8%
6,7VAB-dagar per förälder6,4
21,1Barn i idrott22,4
81,9%Inskrivna i förskola80,2%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,3
5,0Barn per anställd4,9
44,9%Behöriga förskollärare54,6%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad85,9%
378 600 krMedianinkomst386 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
44%Invånare som pendlar51%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet58
9,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet6,6%
5,7%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
88%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
67%Kultur- och nöjesliv56%
1 950 krKultursatsning1 299 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande84%
23,5%Elever i kulturskola20,7%
Klimat
1991 hSoltimmar/år1924 h
564 mmRegn/år574 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 126 krSkola & förskola35 202 kr
22 248 krÄldreomsorg15 363 kr
7 195 krIndivid & familjeomsorg6 610 kr
5 493 krInfrastruktur & miljö4 207 kr
4 801 krFunktionsnedsättning & LSS7 994 kr
3 211 krKultur & fritid1 993 kr
1 944 krPolitisk verksamhet1 066 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−35 krÖvrig verksamhet354 kr
Investeringar · Mkr
18 MkrTotal investering56 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
15 MkrEntrepr. & konsulter41 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,9%22,2%
M18,0%18,1%
SD21,7%23,9%
C12,6%8,8%
V3,5%4,2%
KD11,2%13,3%
L4,2%4,5%
MP5,2%3,0%
S21,9%
SD21,7%89,7%Deltagart88,1%
Kommunval 2026
S22,5%23,5%
M23,6%20,4%
SD12,7%15,8%
C31,5%18,5%
V4,2%4,4%
KD3,8%12,8%
L0,6%2,6%
MP0,9%0,4%
S22,5%
SD12,7%86,9%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-2,8
M+1,9+1,3
SD-2,9-3,0
C+1,3-0,4
V+0,6+1,5
KD+0,4+1,8
L+0,9+1,0
MP+1,2+0,3
S-4,0-2,8
SD-2,9-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

