Ydre vs Eksjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
26
41
Ekonomi
26
38
Boende
88
62
Utbildning
55
59
Hälsa & vård
60
24
Livsmiljö
32
Nyckeltal
3 619 stInvånare17 660 st
34,10%Skatt inkl. region34,02%
48,6 årMedelålder44,9 år
27 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 100 kr/m²
414 per 100 000 invVåldsbrott1 444 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
900 000 kr
1 450 000 kr
1 900 000 kr
1 300 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
228,5Meritvärde åk 9215,8
82,9%Behöriga till yrkesprogram81,3%
80,5%Behöriga till NV/teknik72,0%
88,1%Behöriga lärare79,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,5
86%Tillgång till sjukvård79%
62%Upplever rimlig väntetid76%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,7%
6,7VAB-dagar per förälder6,7
21,1Barn i idrott29,6
81,9%Inskrivna i förskola88,3%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,4
5,0Barn per anställd4,9
44,9%Behöriga förskollärare46,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad82,1%
378 600 krMedianinkomst385 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat78,8
44%Invånare som pendlar26%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet66
9,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet7,8%
5,7%Anmälda brott per invånare11,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
88%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
67%Kultur- och nöjesliv63%
1 950 krKultursatsning1 388 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande85%
23,5%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1991 hSoltimmar/år1761 h
564 mmRegn/år577 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 126 krSkola & förskola33 993 kr
22 248 krÄldreomsorg16 294 kr
7 195 krIndivid & familjeomsorg7 147 kr
5 493 krInfrastruktur & miljö5 411 kr
4 801 krFunktionsnedsättning & LSS11 016 kr
3 211 krKultur & fritid3 496 kr
1 944 krPolitisk verksamhet779 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−35 krÖvrig verksamhet736 kr
Investeringar · Mkr
18 MkrTotal investering54 Mkr
0 MkrByggnader & mark15 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
15 MkrEntrepr. & konsulter22 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 52% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,9%26,0%
M18,0%19,0%
SD21,7%20,8%
C12,6%8,6%
V3,5%5,3%
KD11,2%9,5%
L4,2%5,1%
MP5,2%4,2%
S21,9%
SD21,7%89,7%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S22,5%28,4%
M23,6%24,9%
SD12,7%12,4%
C31,5%13,6%
V4,2%5,7%
KD3,8%7,5%
L0,6%3,3%
MP0,9%3,5%
S22,5%
SD12,7%86,9%Deltagart83,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-2,5
M+1,9+1,2
SD-2,9-3,6
C+1,3-0,5
V+0,6+1,7
KD+0,4+1,5
L+0,9+1,3
MP+1,2+1,2
S-4,0-2,5
SD-2,9-3,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

