Ydre vs Kinda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
86
41
Ekonomi
59
38
Boende
41
62
Utbildning
26
59
Hälsa & vård
64
24
Livsmiljö
16
Nyckeltal
3 619 stInvånare9 924 st
34,10%Skatt inkl. region33,00%
48,6 årMedelålder46,2 år
27 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 000 kr/m²
414 per 100 000 invVåldsbrott292 per 100 000 inv
4,2%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 350 000 kr
1 450 000 kr
2 300 000 kr
1 300 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
228,5Meritvärde åk 9200,8
82,9%Behöriga till yrkesprogram72,7%
80,5%Behöriga till NV/teknik72,7%
88,1%Behöriga lärare94,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
86%Tillgång till sjukvård66%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,3%
6,7VAB-dagar per förälder8,4
21,1Barn i idrott23,9
81,9%Inskrivna i förskola87,8%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,0Barn per anställd4,9
44,9%Behöriga förskollärare38,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,2%Sysselsättningsgrad86,2%
378 600 krMedianinkomst394 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
44%Invånare som pendlar38%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet68
9,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
5,7%Anmälda brott per invånare5,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv53%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
88%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
67%Kultur- och nöjesliv17%
1 950 krKultursatsning1 499 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande69%
23,5%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
1991 hSoltimmar/år2127 h
564 mmRegn/år550 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 126 krSkola & förskola32 712 kr
22 248 krÄldreomsorg15 552 kr
7 195 krIndivid & familjeomsorg6 715 kr
5 493 krInfrastruktur & miljö5 794 kr
4 801 krFunktionsnedsättning & LSS8 742 kr
3 211 krKultur & fritid2 877 kr
1 944 krPolitisk verksamhet1 402 kr
0 krHälso- och sjukvård1 140 kr
−35 krÖvrig verksamhet286 kr
Investeringar · Mkr
18 MkrTotal investering108 Mkr
0 MkrByggnader & mark5 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
15 MkrEntrepr. & konsulter99 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,9%25,8%
M18,0%19,4%
SD21,7%22,1%
C12,6%8,7%
V3,5%4,4%
KD11,2%7,9%
L4,2%4,3%
MP5,2%5,6%
S21,9%
SD21,7%89,7%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S22,5%22,7%
M23,6%27,2%
SD12,7%14,8%
C31,5%9,0%
V4,2%6,4%
KD3,8%5,7%
L0,6%2,2%
MP0,9%4,9%
S22,5%
SD12,7%86,9%Deltagart85,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-3,9
M+1,9+3,0
SD-2,9-3,1
C+1,3+0,7
V+0,6+0,5
KD+0,4-0,3
L+0,9+1,7
MP+1,2+1,1
S-4,0-3,9
SD-2,9-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

